Koncert w hołdzie weteranom "Polska - Zasłużonym dla Ojczyzny"
W sobotę wieczorem z udziałem kombatantów, duchowieństwa, młodzieży i wolontariuszy w Filharmonii Narodowej w Warszawie odbył się pod honorowym patronatem prezydenta Andrzeja Dudy koncert "Polska - Zasłużonym dla Ojczyzny".
2016-11-12, 23:00
Posłuchaj
Koncert, w którego programie znalazły się m.in. sonata e-moll Jerzego Derfla i muzyka filmowa Michała Lorenca z takich filmów jak "Jan Paweł II", "Różyczka" czy "Czarny Czwartek", był hołdem złożonym wszystkim walczącym o niepodległość.
Na koncert zaproszono m.in. żołnierzy, sanitariuszki i łączniczki Armii Krajowej, powstańców warszawskich, przedstawicieli Związku Sybiraków, Stowarzyszenia Szarych Szeregów, Związku Inwalidów Wojennych RP. Byli obecni reprezentanci ok. 50 organizacji kombatanckich.
W uroczystości wziął też udział minister obrony narodowej Antoni Macierewicz oraz pełniący obowiązki szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.
Powiązany Artykuł
![nnn.jpg](http://static.prsa.pl/images/0c9d5a4d-d8f4-4d76-a4f2-21a595bcbea9.jpg)
Historia - serwisy specjalne Polskiego Radia
Uroczystość rozpoczęła się minutą ciszy. W ten sposób uczczono bohaterów, którzy oddali życie w walce o wolną Polskę.
- Na tej sali zgromadziły się cztery pokolenia Polaków. Są one najlepszym przykładem tego, że historia trwa i sztandar niepodległości przenoszony jest z pokolenia na pokolenie - powiedział Jan Józef Kasprzyk.
Zwrócił uwagę, że dzisiejsze pokolenie weteranów czerpało siłę od pokolenia powstańców 1863 roku. - Korzystając z dorobku i siły pokolenia Polskiego Państwa Podziemnego możemy Wam, drodzy weterani, bohaterowie naszej wolności, zadeklarować wielką, niepodległą, wspaniałą Rzeczpospolitą - zaznaczył.
Z kolei Stanisław Krakowski, prezes warszawskiego okręgu Światowego Związku Armii Krajowej, uczestnik Powstania Warszawskiego na Pradze, podkreślił, że pokolenia walczące o niepodległość dzisiaj "symbolizują Romuald Traugutt, Józef Piłsudski, Ignacy Jan Paderewski, Roman Dmowski, gen. Józef Haller, żołnierze kampanii wrześniowej, żołnierze Polskiego Państwa Podziemnego, więźniowie obozów koncentracyjnych i obozów zagłady, wygnańcy syberyjscy, bojownicy o wolność, skazańcy więzień Rawicza, Wronek i Rakowieckiej na warszawskim Mokotowie".
REKLAMA
***
Koncert zorganizował Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, Fundacja Cultura Memoriae oraz Filharmonia Narodowa w Warszawie w partnerstwie z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Instytutem Pamięci Narodowej i Światowym Związkiem Żołnierzy AK Okręg Warszawa.
Patronem medialnym wydarzenia był Program Drugi Polskiego Radia.
IAR, PAP, kk
REKLAMA