Polscy archeolodzy w Jordanii. "W kolekcji są zabytki ze wszystkich epok"

- Polska archeologia w Jordanii rozwija się na nowo - mówią badacze z uniwersytetów Jagiellońskiego i Warszawskiego. Kilka dni temu podczas oficjalnej wizyty w Jordanii para prezydencka w towarzystwie polskich archeologów odwiedziła starożytną Petrę.

2016-11-13, 09:41

Polscy archeolodzy w Jordanii. "W kolekcji są zabytki ze wszystkich epok"
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: freeimages.com

Posłuchaj

Dr Kołodziejczyk: prace trwają w kilku stanowiskach na terenie Jordanii (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Jednym z celów wizyty była promocja polskiego dorobku archeologicznego w Jordanii. Dr Piotr Kołodziejczyk z UJ mówi, że badania naukowców z jego uczelni są prowadzone od 4 lat.

Znaleziska przewiezione do Polski

- Są skupione w rejonie południowej Jordanii, czyli tam, gdzie znajduje się Petra, choć nie w samym mieście, tylko w jego okolicach - także w okolicach miejscowości Tafila (...) Od 4 lat prowadzimy tam prace powierzchniowe, poszukiwawcze, próbujemy identyfikować nowe stanowiska i przygotowywać takie raporty badawczo-konserwatorskie, współpracując z władzami jordańskim. Rozpoczęliśmy niedawno również krakowskie wykopaliska w tym regionie - wylicza archeolog. 

Powiązany Artykuł

1200 archeologia wykopaliska.jpg
Tysiące zabytków z Jordanii trafiło do Polski. Najstarsze mają pół miliona lat

Dr Piotr Kołodziejczyk wyjaśnia, że znaczną część odnalezionych obiektów udało się przywieźć badaczom do Polski. Pozwala na to jordańskie prawo. - W tej kolekcji, którą mamy w tej chwili znajdują się zabytki właściwie reprezentujące wszystkie epoki - od najstarszych zabytków związanych z okresem paleolitu, kamienia. Są tam pierwsze narzędzia krzemienne - wylicza dr Piotr Kołodziejczyk.

Jak dodaje, wiele zabytków pochodzi również z okresów nabatejskich i rzymskich, a także średniowiecza. To właśnie badania nad tym okresem mają być kolejnym celem naukowców z UJ.

REKLAMA

Badania trwają od lat 80. 

Prof. Tomasz Waliszewski, dyrektor Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW, przypomina, że badacze ze stołecznej uczelni byli już obecni w Jordanii w latach 80. XX wieku. Wówczas ekipa archeologów pracowała w starożytnej Gyrazie, teraz od 2 lat jest to miasto Beit Raz, antyczne Kapitolias.

- Celem tych badań jest ustalenie pewnego wycinka późnej historii miasta, dowiedzenie się tego, co w Kapitolias działo się w czasach wczesnobizantyjskich i na tym przejściu do czasów wczesnoislamskich - wyjaśnia prof. Tomasz Waliszewski.

"

Celem tych badań jest ustalenie pewnego wycinka późnej historii miasta, dowiedzenie się tego, co w Kapitolias działo się w czasach wczesnobizantyjskich i na tym przejściu do czasów wczesnoislamskich 

Tomasz Waliszewski

Obecność polskich archeologów w Jordanii przyczynia się też do zacieśnienia współpracy z miejscowymi naukowcami. Pod koniec czerwca ubiegłego roku Uniwersytet Jagielloński podpisał umowę o współpracy w dziedzinie archeologii z Uniwersytetem Jordańskim w Ammanie. 

dcz

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej