Polskie Radio promuje współpracę wyszehradzką

Dr Barbara Stanisławczyk, prezes zarządu Polskiego Radia S.A. odbyła spotkania z szefami mediów publicznych krajów Grupy Wyszehradzkiej. Tematem rozmów była m.in. współpraca rozgłośni skierowanych do młodzieży oraz wspólna audycja radiowa.

2016-11-15, 17:28

Polskie Radio promuje współpracę wyszehradzką
Prezes Polskiego Radia Barbara Stanisławczyk z dyrektorem generalnym węgierskiego publicznego koncernu medialnego MTVA Miklósem Vaszilym. Foto: Zich Zsolt/MTVA

13 listopada w Bratysławie odbyła się gala z okazji 90. rocznicy utworzenia słowackiego radia. W zorganizowanej dla uczczenia tego jubileuszu imprezie wzięli udział szefowie mediów publicznych z całej Europy.

Polskie Radio reprezentowała prezes zarządu Barbara Stanisławczyk. Była to również okazja do spotkania z Vaclavem Miką, dyrektorem generalnym słowackiej radiotelewizji RTVS. Tematem rozmów była m.in. współpraca radiowej Czwórki ze słowackim radiem młodzieżowym Radio_FM.

15 listopada w Budapeszcie odbyło się spotkanie dr Barbary Stanisławczyk z dyrektorem generalnym węgierskiego publicznego koncernu medialnego MTVA Miklósem Vaszilym. Tematem rozmów była m.in. współpraca z węgierskim radiem młodzieżowym Petőfi Rádió oraz projektowana radiowa audycja wyszehradzka. W trakcie rozmów ustalono, że emisja tej audycji rozpocznie się 1 stycznia 2017 roku.

REKLAMA

- Jesteśmy właśnie po ustaleniach z Węgrami, którzy podjęli decyzję tak jak my, że robią ten program. Rozmowy z pozostałą dwójką, czyli z Czechami i ze Słowacją, trwają i mamy nadzieję, że te kraje również się przyłączą do tego projektu. Tak czy inaczej, ten projekt powstanie na początku przyszłego roku – powiedziała prezes Polskiego Radia.

"

Wydaje się, że za mało nasze społeczeństwa o sobie nawzajem wiedzą Barbara Stanisławczyk

Dodała, że program trwający 25-30 minut będzie produkowany w ramach jednej ze stacji radia publicznego każdego kraju – w Polsce będzie to Polskie Radio 24 lub Jedynka - i będzie emitowany raz w tygodniu.

Jego celem będzie przybliżanie spraw społecznych, kulturalnych czy politycznych, a także turystycznych w krajach Grupy Wyszehradzkiej, gdyż „wydaje się, że za mało nasze społeczeństwa o sobie nawzajem wiedzą” – powiedziała prezes Polskiego Radia.

Programy będą realizowane w językach ojczystych krajów Grupy. - Każde radio będzie we własnym zakresie produkować programy we własnym języku przy udziale własnych dziennikarzy, ewentualnie z pomocą korespondentów czy dziennikarzy zaprzyjaźnionych stacji - wyjaśniła.

REKLAMA

Barbara Stanisławczyk powiedziała, że kwestia programu radiowego o państwach Grupy Wyszehradzkiej była głównym tematem jej rozmów na Węgrzech, ale mówiono też o zorganizowaniu na żywo wspólnego koncertu w ramach V4. Są tym zainteresowane – jak powiedziała - wszystkie państwa Grupy.

Powiązany Artykuł

stanislawczyk forum radiowe 1200.jpg
Europejskie Forum Radiowe w Krakowie

Koncert miałby promować zespoły i twórców krajów V4, „żeby się poznawać i więcej o sobie mówić na naszych antenach”. - Jesteśmy bardzo skoncentrowani na kulturze zachodniej, na muzyce zachodniej, a za mało wiemy o tych twórcach i artystach, którzy żyją, pracują i tworzą w krajach Grupy Wyszehradzkiej - zaznaczyła.

Wizyty prezes Polskiego Radia są kolejnym krokiem na drodze rozwoju współpracy radiofonii publicznych krajów Grupy Wyszehradzkiej. Współpraca ma na celu promowanie wiedzy o kulturze, społeczeństwie i zagadnieniach polityczno-gospodarczych krajów V4 wśród mieszkańców regionu.

- Były to nie tylko rozmowy, w trakcie których omawialiśmy wspólne przyszłe projekty, lecz również, a może przede wszystkim spotkanie przyjaciół - mówi Barbara Stanisławczyk.

REKLAMA

PR, PAP, bk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej