Wybory prezydenckie we Francji. Emmanuel Macron ogłosił swoją kandydaturę
- Jestem kandydatem w majowych wyborach prezydenckich w 2017 roku w Republice Francuskiej - powiedział były minister gospodarki Francji Emmanuel Macron. 38-latek wystartuje jako kandydat niezależny.
2016-11-16, 15:42
Posłuchaj
Nowy kandydat na prezydenta V Republiki. Relacja Marka Brzezińskiego (IAR)
Dodaj do playlisty
Emmanuel Macron stwierdził, że jest kandydatem nadziei, który chce zerwania "z obecnym status quo" politycznym, aby odpowiedzieć na wyzwania "nowej ery".
Wraz z ogłoszeniem kandydatury Macrona rośnie liczba pretendentów do Pałacu Elizejskiego, w którym obecnie gospodarzem jest skrajnie niepopularny socjalista Francois Hollande.
Aktualnie sondaże wskazują, że wybory rozstrzygną się najprawdopodobniej w drugiej turze w maju 2017 roku między faworytem Republikanów, konserwatystą, byłym premierem Alain Juppe a szefową skrajnie prawicowego Frontu Narodowego Marine Le Pen.
O fotel prezydenta starają się także: były prezydent Nicolas Sarkozy i były premier Francois Fillon.
Jedna z najszybszych karier
30 sierpnia bieżącego roku Emmanuel Macron podał się do dymisji, aby całkowicie poświęcić się ruchowi politycznemu "En Marche" (franc. W ruchu), który sam powołał w kwietniu, ale nie ogłosił wtedy zamiaru wystartowania w przyszłorocznych wyborach.
Jednak jego decyzję o złożeniu funkcji ministra powszechnie odebrano jako potwierdzenie prezydenckich ambicji.
38-letni polityk zrobił jedną z najszybszych karier politycznych w powojennej Francji. Startując w wyborach prezydenckich w 2017 roku, wchodzi do najwyższej polityki po stażu niewiele dłuższym niż 2,5 roku.
Nienależący do żadnej partii Macron nigdy nie sprawował funkcji pochodzących z wyboru, a karierę polityczną zawdzięcza Francoisowi Hollande'owi, który najpierw mianował go zastępcą sekretarza generalnego Pałacu Elizejskiego i doradcą ds. gospodarczych, a następnie ministrem gospodarki.
Kontrowersyjny polityk
Na korzyść politycznych ambicji Emmanuela Macrona, absolwenta elitarnych szkół, który do polityki przeszedł prosto ze świata finansów, gra niechęć Francuzów do Francoisa Hollande'a i wyrażany przez nich postulat odnowienia klasy politycznej, a także popularność w sondażach i zainteresowanie, jakie budzi w mediach.
Macron był autorem ustawy, nazwanej jego imieniem, która zliberalizowała przepisy o zatrudnieniu w transporcie drogowym, pracę notariuszy czy handel w niedzielę. Drugiej, jeszcze bardziej liberalnej, nie pozwolono mu stworzyć.
REKLAMA
Jego dwuletnia kariera rządowa przebiegała pod znakiem widocznych napięć z premierem Manuelem Vallsem, podobnie jak Macron postrzeganym jako zwolennik reform i nowego otwarcia w Partii Socjalistycznej.
Wielu partyjnych kolegów irytował "obrazoburczym" - jak to komentowano - podejściem do takich lewicowych świętości, jak 35-godzinny tydzień pracy wprowadzony przez premiera Lionela Jospina w 1998 roku.
Zdarzały mu się też wpadki, gdy np. oświadczył, że wielu robotników, wysłanych na bezrobocie z powodu zamknięcia ich fabryk, jest niepiśmiennych.
***
Emmanuel Macron jest żonaty ze swoją byłą nauczycielką francuskiego, 63-letnią Brigitte Trogneux, z którą wspólnie wychowuje jej dzieci z poprzedniego małżeństwa.
IAR, PAP, kk
REKLAMA