Szczyt APEC. Liderzy Azji i Pacyfiku żegnają Obamę

Przywódcy 21 krajów regionu Azji i Pacyfiku spotykają się w stolicy Peru. Szczyt APEC w Limie jest jednocześnie pożegnaniem amerykańskiego prezydenta Baracka Obamy z regionem, na który w pierwszych latach swojej kadencji położył szczególny nacisk.

2016-11-19, 17:00

Szczyt APEC. Liderzy Azji i Pacyfiku żegnają Obamę

Posłuchaj

Na szczycie APEC omawiana będzie sprawa umowy handlowej. Relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Przywódcy Azji i Pacyfiku będą też zapewne rozmawiać o przyszłości Stanów Zjednoczonych pod rządami Donalda Trumpa.

Większość liderów krajów wspólnoty APEC nie ukrywa, że niepokoi ich zarówno wybór Trumpa na prezydenta Stanów Zjednoczonych, jak i rosnące w Europie i na świecie tendencje protekcjonistyczne.

- To niestety dzieje się w całym świecie. Nie tylko w Stanach Zjednoczonych czy w Wielkiej Brytanii, ale i w innych krajach w niedawnych wyborach widzieliśmy, że zwycięża protekcjonizm. Tym, którzy się za nim opowiadają, proponuję, by poczytali historię gospodarki w latach 30. ubiegłego stulecia - mówił rozpoczynając spotkanie jego gospodarz, prezydent Peru Pedro Pablo Kuczynski.

Obawy przywódców krajów APEC budzi też przyszłość umowy o wolnym handlu ze Stanami Zjednoczonymi TPP. Barack Obama nie zdążył przeforsować zgody Kongresu na podpisanie dokumentu, a prezydent elekt Donald Trump w kampanii otwarcie sprzeciwiał się porozumieniu. Część liderów twierdzi jednak, że nie można jeszcze mówić o porażce pomysłu. Przeciwko umowie protestowało w Limie niedaleko miejsca obrad APEC kilkadziesiąt osób.

REKLAMA

Szczyt APEC jest pożegnalnym spotkaniem odchodzącego prezydenta Baracka Obamy z liderami regionu. Do Limy przylatuje też między innymi rosyjski prezydent Władimir Putin, a źródła na Kremlu twierdzą, że prawdopodobnie dojdzie do bezpośredniej rozmowy Putina z Obamą.
APEC to wspólnota 21 krajów, w tym USA, Rosji, Chin, Australii, Kanady, ale także Indonezji, Wietnamu czy Malezji. Istnieje od 27 lat i jest nieformalną platformą kontaktów bilateralnych państw regionu. Chodzi przede wszystkim o wymianę gospodarczą.

IAR/agkm

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej