Rząd przyjął projekt ustawy powołującej komisję weryfikacyjną ws. reprywatyzacji
Rząd przyjął projekt ustawy powołującej komisję weryfikacyjną do zbadania reprywatyzacji w Warszawie. Rada Ministrów obradowała dziś w późnych godzinach popołudniowych
2016-11-24, 20:33
Projekt powołujący komisję weryfikacyjną przygotowano w Ministerstwie Sprawiedliwości. Sejm wybierze jej ośmiu członków.
Przewodniczącego komisji powoła premier na wniosek ministra sprawiedliwości składany w porozumieniu z szefem MSWiA. Jej posiedzenia będą jawne, a decyzje będą opiniowane przez Społeczną Radę składającą się z 9 osób powoływanych spośród organizacji pozarządowych, stowarzyszeń i organizacji wspierających lokatorów.
TVP Info
Komisja będzie sprawdzała decyzje reprywatyzacyjne dotyczące warszawskich nieruchomości. Ustali, które decyzje mogły zapaść z naruszeniem prawa, a następnie przeprowadzi pełne postępowanie rozpoznawcze - z analizą dokumentów i przesłuchaniami świadków. Będzie mogła utrzymać decyzję o reprywatyzacji, uchylić ją w całości lub części, lub umorzyć postępowanie. Jeśli uzna, że wydanej decyzji nie można uchylić, będzie nakładała obowiązek zwrotu równowartości nienależnego świadczenia.
REKLAMA
Rzecznik rządu Rafał Bochenek mówił IAR, że ma nadzieję, iż prace komisji rozpoczną się na początku przyszłego roku.
koz
REKLAMA