25-lecie Studia Koncertowego Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego. Zbigniew Łapiński uhonorowany medalem Gloria Artis

2016-11-26, 22:52

25-lecie Studia Koncertowego Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego. Zbigniew Łapiński uhonorowany medalem Gloria Artis
Z okazji uroczystości 25 lecia Studia Lutosławskiego, wicepremier Minister Kultury Piotr Gliński uhonorował Zbigniewa Łapińskiego medalem Gloria Artis. Foto: Wojciech Kusiński/PR

W czasie głównego koncertu jubileuszowego medal „Gloria Artis - Zasłużony Kulturze” otrzymał kompozytor, pianista, aranżer i dyrygent Zbigniew Łapiński. Medalem odznaczył go wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.

Posłuchaj

Zbigniew Łapiński powiedział, że twórca może cieszyć się ze wzlotów, ale też jest skazany na upadki tym bardziej bolesne im wyżej się znalazł (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Laudację wygłosił przyjaciel odznaczonego, obecnie dyrektor II programu TVP Marcin Wolski, który podkreślił, że artysta współtworzył trio z Jackiem Kaczmarskim i Przemysławem Gintrowskim, a jako kompozytor Zbigniew Łapiński nie miał sobie równych. 

Zbigniew Łapiński powiedział, że medal Gloria Artis traktuje jako wyróżnienie dla całej trójki bardów. Powiedział też, że twórca może cieszyć się ze wzlotów, ale też jest skazany na upadki tym bardziej bolesne im wyżej się znalazł. Mówił również o paradoksie tworzenia.

W pierwszej części koncertu odbył się recital wokalistki Joanny Lewandowskiej, która zaśpiewała utwory skomponowane przez Zbigniewa Łapińskiego. Drugą część wypełniła muzyka Trio Wojciecha Gogolewskiego z projektem „Skaldowie na jazzowo”.

Pierwszy z serii koncertów jubileuszowych odbył się w piątek (25 listopada).

W kolejnym, we wtorek (29 listopada, godz. 19.00) przed publicznością zaprezentują się "Krzysztof Ścierański New Quartet i Goście" z udziałem Marka Bałaty, Bernarda Maseli, Marka Raduli i Marcina Ścierańskiego.

Studio im. Witolda Lutosławskiego jest jedną z najlepszych sal koncertowych w Polsce i w Europie. Ma znakomite warunki akustyczne. Wyjątkowość tego miejsca została doceniona przez znakomitych wykonawców i dyrygentów. Występowali tu światowej sławy muzycy i cenione zespoły oraz orkiestry, między innymi polski kompozytor i dyrygent Krzysztof Penderecki, argentyńska pianistka Martha Argerich, łotewsko-izraelski wiolonczelista Misha Maisky, rosyjski pianista Stanisław Bunin, Kwartet Śląski czy Sinfonia Varsovia.

pp/IAR

Polecane

Wróć do strony głównej