Prezydent Andrzej Duda rozpoczął oficjalną wizytę w Szwecji
Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą podczas swojej wizyty w Szwecji zostaną między innymi przyjęci przez króla Karola XVI Gustawa i królową Sylwię.
2016-11-29, 21:15
Posłuchaj
Szwecja: początek wizyty prezydenta Andrzeja Dudy. Relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR)
Dodaj do playlisty
Prezydencki minister Krzysztof Szczerski powiedział, że wizyta w Szwecji dotyczy trzech aspektów polsko-szwedzkich relacji.
- Po pierwsze, dyplomacji ekonomicznej, którą Andrzej Duda mocno dzisiaj podkreśla jako jeden z filarów swojej polityki zagranicznej - wskazał. Dodał, że będzie to kolejna wizyta zagraniczna, na którą prezydent zabierze przedstawicieli polskich start-upów.
Młodzi polscy przedsiębiorcy wezmą udział w środę w forum dotyczącym innowacyjności. - Przy okazji tego forum będzie szereg spotkań prezydenta z dużymi inwestorami szwedzkimi, dużymi firmami szwedzkimi, ze szwedzką izbą przemysłową, z firmami, które są też obecne w Polsce - podkreślił Szczerski.
Drugi punkt wizyty to rozmowy o polityce. - Prezydent spotka się z wszystkimi najważniejszymi politykami Szwecji - parą królewską podczas przyjęcia w Pałacu Królewskim w środę, a także z szefem parlamentu Riksdagu Urbanem Ahlinem i premierem Stefanem Loefvenem w czwartek - zaznaczył.
Jak stwierdził minister, Polskę ze Szwecją bardzo ściśle wiąże dzisiaj współpraca w dziedzinie polityki bezpieczeństwa, w szczególności bezpieczeństwo na Morzu Bałtyckim. Przekazał, że tematem rozmów prezydenta będzie też przyszłość Europy.
- Polskę ze Szwecją w polityce europejskiej wiąże jedna wspólna marka - polityka wschodnia UE. Przyszłość Partnerstwa Wschodniego i tego, co może się wydarzyć na wschodzie Europy i w jaki sposób można odbudować tam przestrzeń stabilności i pokoju, również jest wspólną troską Polski i Szwecji - stwierdził.
Krzysztof Szczerski Polskę ze Szwecją w polityce europejskiej wiąże jedna wspólna marka - polityka wschodnia UE
Szczerski poinformował, że prezydent podczas rozmów w Sztokholmie przedstawi też negatywną opinię Polski na temat inicjatywy budowy gazociągu Nord Stream 2*, a także ostatnich decyzji Komisji Europejskiej w kwestii gazociągu OPAL**.
Trzecim elementem wizyty prezydenta w Sztokholmie będzie spotkanie z Polonią.
* Gazociąg Nord Stream 2 ma powstać na dnie Bałtyku, równolegle do dwóch istniejących nitek gazociągu Nord Stream 1 przez wyłączne strefy ekonomiczne Finlandii - na odcinku 375 km, Szwecji - 500 km i strefę ekonomiczną i morze terytorialne Danii - łącznie 140 km. Ma to być dwunitkowa magistrala gazowa o mocy przesyłowej 55 mld metrów sześciennych surowca rocznie z Rosji do Niemiec. Projektowi temu sprzeciwiają się Polska, kraje bałtyckie i Ukraina.
** OPAL to gazociąg przesyłowy biegnący na terenie Niemiec równolegle do polsko-niemieckiej granicy, o maksymalnej przepustowości ok. 35 mld m sześc. Stanowi lądowe przedłużenie gazociągu Nord Stream 1. Pod koniec października KE zezwoliła rosyjskiemu Gazpromowi na znaczne zwiększenie wykorzystania gazociągu OPAL. Zgodnie z zapowiedziami planowane jest zwiększenie dostępu Gazpromu do zdolności przesyłowych gazociągiem OPAL do poziomu 80 proc. Tym samym z gazociągu Nord Stream 1 Gazprom będzie mógł wprowadzić do Niemiec o ponad 20 mld m sześc. gazu więcej niż był w stanie tłoczyć do tej pory.
IAR, PAP, kk