Sondaż: Polacy najbardziej ufają prezydentowi, premier i liderowi Kukiz'15
Prezydent Andrzej Duda, premier Beata Szydło i Paweł Kukiz są liderami listopadowego rankingu zaufania CBOS.
2016-11-30, 16:15
61 proc. ankietowanych zadeklarowało zaufanie do Andrzeja Dudy (spadek o 1 pkt proc. w porównaniu z sondażem z października). Nieufność do prezydenta wyraża 25 proc. (bez zmian).
Beacie Szydło ufa 51 proc. badanych (spadek o 6 pkt proc.). Premier nie ufa 33 proc. ankietowanych (wzrost o 2 pkt proc.). Pawłowi Kukizowi ufa 46 proc. ankietowanych (spadek o 1 pkt proc.). U 25 proc. jego osoba budzi nieufność (spadek o 2 pkt proc.).
40 proc. badanych ufa ministrowi sprawiedliwości, prokuratorowi generalnemu Zbigniewowi Ziobrze (spadek o 4 pkt proc.). Nie ufa mu także 40 proc. (wzrost o 3 pkt proc.). Na piątym miejscu w rankingu znalazł się Jarosław Kaczyński. Ufa mu 37 proc. ankietowanych (bez zmian). Liderowi PiS nie ufa 50 proc. badanych (wzrost o 1 pkt proc.)
Po 35 proc. ankietowanych ufa wicepremierowi, ministrowi rozwoju i finansów Mateuszowi Morawieckiemu (mniej o 1 pkt proc.) oraz liderowi Nowoczesnej Ryszardowi Petru (bez zmian). Nie ufa im odpowiednio: 14 proc. (bez zmian) i 29 proc. (spadek o 3 pkt proc.). Wicepremierowi, szefowi resortu nauki i szkolnictwa wyższego Jarosławowi Gowinowi ufa 33 proc. ankietowanych (spadek o 2 pkt proc.). Nie ufa mu 26 proc. (bez zmian).
Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbiecie Rafalskiej cieszy się zaufaniem 32 proc. badanych (spadek o 2 pkt proc.). Nie ufa jej 13 proc. (wzrost o 1 pkt proc.). 31 proc. badanych ufa szefowi Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariuszowi Błaszczakowi (spadek o 2 pkt proc.). Nie ufa mu 27 proc. (spadek o 1 pkt proc.).
Na nieco niższym poziomie kształtuje się zaufanie do szefa PSL Władysława Kosiniaka-Kamysza i szefa Ministerstwa Obrony Narodowej Antoniego Macierewicza. Obu tym politykom ufa po 28 proc. ankietowanych. W przypadku lidera PSL jest to spadek o 1 pkt proc., w przypadku Macierewicza spadek o 2 pkt proc. Nie ufa Kosiniakowi-Kamyszowi 13 proc. badanych (bez zmian). Szefowi MON - 51 proc. (o 1 pkt proc. mniej).
25 proc. ufa szefowi Ministerstwa Spraw Zagranicznych Witoldowi Waszczykowskiemu (mniej o 1 pkt proc.). Nie ufa mu 27 proc. (spadek o 2 pkt proc.). Także minister edukacji narodowej Annie Zalewskiej ufa 25 proc. ankietowanych (bez zmian). Nie ufa jej 26 proc. (to więcej o 1 pkt proc.)
Zaufanie do szefa PO Grzegorza Schetyny deklaruje 24 proc. ankietowanych (spadek o 3 pkt proc.). Nie ufa mu 40 proc. (wzrost o 1 pkt proc.) 21 proc. badanych ufa marszałkowi Sejmu Markowi Kuchcińskiemu (wzrost o 1 pkt proc.). Nie ufa mu 19 proc. (bez zmian).
Wicepremierowi, ministrowi kultury i dziedzictwa narodowego Piotrowi Glińskiem ufa 20 proc. badanych (bez zmian). Temu politykowi nie ufa także 20 proc. (mniej o 1 pkt proc.). 19 proc. ankietowanych deklaruje zaufanie do ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła (to mniej o 1 pkt proc.). Nie ufa mu 18 proc. badanych (spadek o 3 pkt proc.).
REKLAMA
Marszałkowi Senatu Stanisławowi Karczewskiemu ufa 16 proc. badanych (bez zmian). Nie ufa mu 12 proc. (mniej o 2 pkt proc.). Zaufanie do lidera SLD Włodzimierza Czarzastego deklaruje 15 proc. (bez zmian), brak zaufania - 18 proc. (spadek o 2 pkt proc.).
Z sondażu wynika, że 54 proc. ankietowanych nie zna marszałka Senatu. Po 41 proc. badanych nie zna ministra zdrowia oraz lidera SLD. Do najmniej znanych polityków należą także: Kuchciński (nie zna go 39 proc. badanych), Kosiniak-Kamysz (nie zna go 38 proc.), Gliński (nie zna go 37 proc.), Rafalska (35 proc.), Zalewska (32 proc.), Morawiecki (31 proc.).
***
Badanie CBOS przeprowadził metodą wywiadów bezpośrednich (face to face) wspomaganych komputerowo (CAPI) w dniach 4-13 listopada na liczącej 1019 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.
PAP, kk
REKLAMA