Ustawa o zgromadzeniach. Dziś głosowanie w Sejmie

Sejm zdecyduje dziś w porannym bloku głosowań o losie projektu zmian w Prawie o zgromadzeniach. Przewidują one, że wojewoda będzie mógł wydać zgodę na cykliczne organizowanie zgromadzeń publicznych w tym samym miejscu przez trzy lata z rzędu, gmina będzie wydawała decyzję o zakazie innego zgromadzenia, jeżeli miałoby się odbyć w miejscu i czasie, w którym odbywa się zgromadzenie cykliczne.

2016-12-02, 06:48

Ustawa o zgromadzeniach. Dziś głosowanie w Sejmie
Marsz Niepodległości z 2013 roku. Foto: Wiktor Baron/Wikipedia/CC

W projekcie przyznano pierwszeństwo zgromadzeniom organizowanym przez organy władzy publicznej oraz zgromadzeniom, które odbywają się w ramach działalności Kościołów i innych związków wyznaniowych.

Sejm nastepnie zajmie się rządowym projektem noweli tzw. ustawy dezubekizacyjnej, który zakłada, że emerytury i renty ponad 32 tys. byłych funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa PRL będą sięgać maksymalnie średniego świadczenia w systemie powszechnym.

W porządku obrad są też rządowy projekt o komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji w stolicy oraz projekt ustawy reprywatyzacyjnej, autorstwa PO.

Projekt ustawy o szczególnych zasadach usuwania skutków prawnych decyzji reprywatyzacyjnych dotyczących nieruchomości warszawskich wydanych z naruszeniem prawa przygotowało Ministerstwo Sprawiedliwości. Zapisano w nim, że powołana ustawą komisja weryfikacyjna ma być "organem administracji publicznej stojącym na straży interesu publicznego".

REKLAMA

Komisja będzie mogła uchylić decyzję reprywatyzacyjną i przekazać sprawę do ponownego rozpatrzenia organowi, który ją wydał, wraz z wiążącymi wskazaniami co do dalszego postępowania albo stwierdzić wydanie decyzji reprywatyzacyjnej z naruszeniem prawa, jeśli wywołała nieodwracalne skutki prawne.

Projekt PO "o uregulowaniu praw do nieruchomości na terenie miasta stołecznego Warszawy" dotyczy kompleksowego uregulowania praw do nieruchomości na terenie Warszawy, zasad i zakresu ustanowienia użytkowania wieczystego nieruchomości, wypłaty odszkodowań i rekompensat oraz uporządkowania wszelkich innych roszczeń byłych właścicieli nieruchomości warszawskich, którzy na mocy tzw. dekretu Bieruta zostali pozbawieni prawa własności nieruchomości, lub ich spadkobierców.

W Sejmie odbędzie się też pierwsze czytanie projektu nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, autorstwa PSL. Projekt dotyczy podwyższenia kwoty wolnej od podatku z 3 091 zł do 8 000 zł oraz wprowadzenia mechanizmu, polegającego na uzupełnieniu dochodów jednostek samorządu terytorialnego - uszczuplonych podniesieniem kwoty wolnej od podatku - z budżetu państwa.

pp/PAP/IAR

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej