Senat bez poprawek przyjął ustawę obniżającą wiek emerytalny

Za przyjęciem ustawy, która przewiduje obniżenie od 1 października 2017 roku wieku emerytalnego do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn, było 50 senatorów, 29 opowiedziało się przeciwko. Nikt nie wstrzymał się od głosu. Ustawa trafi teraz do prezydenta.

2016-12-02, 12:41

Senat bez poprawek przyjął ustawę obniżającą wiek emerytalny
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: kliemphoto/lic. CC0/ pixabay

Posłuchaj

Senator Jan Maria Jackowski z PiS powiedział, że jest to realizacja obietnicy wyborczej danej Polakom przez prezydenta Andrzeja Dudę (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Senat odrzucił wniosek mniejszości o odrzucenie ustawy w całości. Przegłosowano wniosek o przyjęcie ustawy bez poprawek.

Przepadła poprawka senatora Jana Rulewskiego. Zakładała ona, że podstawowy wiek emerytalny wynosiłby nadal 67 lat niezależnie od płci, ale prawo do emerytury można by było uzyskać w wieku 62 lat, przy stażu pracy 40 lat dla mężczyzn i 35 lat dla kobiet - co uwzględnienia w tym stażu ich funkcje rodzinne i opiekuńcze.

Prezydencki projekt, zapowiadany w kampanii wyborczej Andrzeja Dudy, trafił do Sejmu pod koniec listopada 2015 roku. Pierwsze czytanie odbyło się na początku grudnia. W połowie stycznia komisja polityki społecznej przeprowadziła wysłuchanie publiczne projektu. Sejm uchwalił ustawę w listopadzie.

Zgodnie z przyjętą przez Senat ustawą, wiek emerytalny zostanie obniżony do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Zasada ta będzie dotyczyła obu systemów emerytalnych - powszechnego i rolniczego.

Dla rolników do końca 2017 roku będzie możliwość przechodzenia na wcześniejszą emeryturę w wieku 55 lat dla kobiet i 60 lat dla mężczyzn. Podobna zasada przejścia w stan spoczynku będzie do końca 2017 roku obowiązywała sędziów i prokuratorów - w zależności od przepracowanego okresu w tych zawodach.

Ustawa będzie obowiązywać od 1 października 2017 roku. Podczas prac nad nowelą członkowie rządu wyjaśniali, że ustalenie tej daty spowodowane jest m.in. sprawami technicznymi i prawnymi. Chodzi o czas dla ZUS na przygotowanie systemów informatycznych oraz wdrożenie procedury zamówień publicznych.

Nowelizacja likwiduje emerytury częściowe, których celem było łagodzenie podwyższenia czasu przejścia na emeryturę.

***

Obecnie wiek emerytalny wynosi 67 lat niezależnie od płci - podnoszony jest stopniowo - kobiety osiągnęłyby go w 2040 roku, a mężczyźni w 2020.

PAP, IAR, kk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej