W południe prezydent Andrzej Duda powoła prezesa Trybunału Konstytucyjnego

Kandydatami na prezesa Trybunału Konstytucyjnego są sędzia Julia Przyłębska oraz sędzia Mariusz Muszyński. Podczas uroczystości planowane jest wystąpienie prezydenta.

2016-12-21, 09:46

W południe prezydent Andrzej Duda powoła prezesa Trybunału Konstytucyjnego
Prezydent Andrzej Duda. Foto: prezydent.pl

We wtorek do Kancelarii Prezydenta RP wpłynęła uchwała Zgromadzenia Ogólnego sędziów Trybunału Konstytucyjnego w sprawie przedstawienia kandydatów na prezesa TK prezydentowi. Są nimi sędzia Julia Przyłębska oraz sędzia Mariusz Muszyński.

O północy z poniedziałku na wtorek zakończyła się 9-letnia kadencja sędziego Trybunału Konstytucyjnego Andrzeja Rzeplińskiego, od 2010 roku prezesa TK.

We wtorek prezydent Andrzej Duda powierzył Julii Przyłębskiej pełnienie obowiązków prezesa Trybunału Konstytucyjnego, do czasu powołania prezesa TK.

TVP

Kontrowersje wokół Zgromadzenia Ogólnego Sędziów TK

REKLAMA

Wiceprezes Trybunału Konstytucyjnego Stanisław Biernat poinformował, że ośmioro sędziów TK odmówiło we wtorek udziału w głosowaniu nad kandydatami na stanowisko prezesa Trybunału podczas Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Trybunału Konstytucyjnego.

Powiązany Artykuł

mid-trybunał.jpg
Spór wokół Trybunału Konstytucyjnego

Z kolei sędzia Mariusz Muszyński powiedział, że wtorkowy wybór kandydatów na stanowisko prezesa odbył się zgodnie z obowiązującymi przepisami o Trybunale Konstytucyjnym.

Biernat podkreślił, że sędzia Julia Przyłębska, której prezydent powierzył pełnienie obowiązków prezesa Trybunału Konstytucyjnego, zwołała na wtorek, na godz. 13.30, Zgromadzenie Ogólne w celu przedstawienia prezydentowi kandydatów na stanowisko prezesa TK.

- Uniemożliwiło to udział w zgromadzeniu sędziemu Stanisławowi Rymarowi, który przebywa na urlopie, lecz zadeklarował chęć udziału w zgromadzeniu, gdyby zostało przełożone na dzień następny. Przyłębska odmówiła jednak spełnienia prośby sędziego Rymara - wskazał Biernat. - Z tego względu ośmioro sędziów odmówiło udziału w głosowaniu - dodał.

W głosowaniu ostatecznie wzięło udział sześcioro sędziów. - Do ważności uchwał Zgromadzenia Ogólnego Sędziów TK konieczny jest udział w głosowaniu co najmniej połowy z 15-osobowego składu Trybunału Konstytucyjnego określonego w konstytucji. Wynika to z ogólnej zasady odnoszącej się do podejmowania uchwał przez konstytucyjne, kolegialne organy państwa - ocenił wiceprezes Trybunału.

- Z przykrością stwierdzam, że Biernat nie zna obowiązującego prawa dotyczącego Trybunału Konstytucyjnego - stwierdził w odpowiedzi Muszyński.

***

W Dzienniku Ustaw opublikowano w poniedziałek przed północą trzy ustawy dotyczące Trybunału Konstytucyjnego: o organizacji i trybie postępowania przed TK, o statusie sędziów TK oraz przepisy wprowadzające obie te ustawy. Wszystkie podpisał prezydent Andrzej Duda.

Ustawy te - autorstwa posłów PiS - całościowo regulują postępowanie w TK i status jego sędziów. Co do zasady wszystkie trzy ustawy wchodzą w życie po 14 dniach od ich ogłoszenia. Część nowego prawa weszła jednak w życie w dzień po ogłoszeniu, czyli tuż po północy we wtorek. Straciła też wtedy co do zasady moc ustawa o Trybunale Konstytucyjnym z 22 lipca.

We wtorek weszły w życie zapisy o tym, że prezydent powołuje p.o. prezesa Trybunału Konstytucyjnego "spośród sędziów Trybunału o najdłuższym stażu pracy w sądownictwie powszechnym lub administracji państwowej szczebla centralnego na stanowiskach związanych ze stosowaniem prawa".

P.o. prezes w miesiąc od ogłoszenia nowych regulacji przeprowadza procedurę przedstawienia prezydentowi przez Zgromadzenie Ogólne sędziów Trybunału Konstytucyjnego kandydatów na prezesa Trybunału.

Trzy nowe ustawy w sprawie Trybunału Konstytucyjnego z mocy prawa unieważniają listopadowy wybór trzech sędziów TK - jako kandydatów dziewięciorga sędziów Trybunału, zebranych na Zgromadzeniu Ogólnym Trybunału Konstytucyjnego - na nowego prezesa TK (sędziowie wskazali wtedy prezydentowi: Marka Zubika, Stanisława Rymara i Piotra Tuleję).

kk

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej