Ostatnie w tym roku posiedzenie Rady Ministrów w czwartek

W porządku obrad znalazły się m.in. propozycje zmian w Kodeksie karnym mające na celu wyeliminowanie uchylania się od obowiązku alimentacyjnego.

2016-12-27, 14:32

Ostatnie w tym roku posiedzenie Rady Ministrów w czwartek
Szefowa rządu Beata Szydło. Foto: P. Tracz /KPRM

Celem przygotowanego przez Ministerstwo Sprawiedliwości projektu zmian w Kodeksie karnym jest poprawa efektywności egzekwowania przez osoby uprawnione świadczeń alimentacyjnych oraz wyeliminowania celowego uchylania się od prawnego obowiązku alimentacji poprzez zatajanie dochodów i posiadanego majątku.

W projekcie proponuje się "eliminację dotychczasowych znamion w postaci uporczywości i niemożności zaspokojenia podstawowych potrzeb życiowych osoby uprawnionej na rzecz bardziej obiektywnego kryterium w postaci zaległości alimentacyjnych stanowiących równowartość co najmniej trzech świadczeń okresowych albo opóźnienia zaległego świadczenia innego niż okresowe wynoszącego co najmniej trzy miesiące".

Rada Ministrów zajmie się też projektem zmian w ustawie o kredycie hipotecznym oraz o nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami. W czwartek ministrowie omówią także projekt zmian w Prawie o miarach oraz ustawie o wojewodzie i administracji rządowej w województwie.

Minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej przedstawi z kolei projekt noweli ustawy o zapobieganiu zanieczyszczaniu morza przez statki.

Jak powiedział w zeszłym tygodniu wiceminister rodziny i pracy Marcin Zieleniecki, na najbliższym posiedzeniu rząd miałby się zająć także rekomendacjami w sprawie systemu emerytalnego. Ten punkt nie został jednak uwzględniony w dostępnym obecnie porządku czwartkowych obrad Rady Ministrów.

Przygotowane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej rekomendacje przyjęły Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów i Komitet Stały Rady Ministrów. Wśród rekomendacji znalazła się propozycja, by 75 proc. środków zgromadzonych w Otwartych Funduszach Emerytalnych (OFE) przekazać na prywatne oszczędności emerytalne Polaków.

kk

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej