Zranienie wybuchem petardy. Jak reagować?

W okresie Sylwestra i Nowego Roku dochodzi do wielu wypadków przy używaniu materiałów pirotechnicznych, dlatego warto wiedzieć jak udzielić pierwszej pomocy.

2016-12-31, 18:53

Zranienie wybuchem petardy. Jak reagować?

Posłuchaj

Doktor Zenon Truszewski tłumaczy, że w przypadku zranienia petardą, bądź zimnym ogniem należy przede wszystkim opatrzyć i ucisnąć krwawiące miejsce (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Doktor Zenon Truszewski, kierownik Zakładu Medycyny Ratunkowej z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, tłumaczy, że w przypadku zranienia petardą, bądź zimnym ogniem należy przede wszystkim opatrzyć i ucisnąć krwawiące miejsce. – Najlepiej jest zawinąć ranę, jeżeli mamy taką możliwość, jałowym opatrunkiem. Dość mocno ścisnąć bandażem, ale bezpośrednio w miejscu krwawienia – mówi Zenon Truszewski.

Powiązany Artykuł

łomianki 1200.jpg
Eksplozja i pożar w hurtowni fajerwerków w Łomiankach

Źródło: TVN24/x-news

Jeśli ranna jest kończyna należy unieść ją do góry, powyżej serca, co dodatkowo zmniejszy krwawienie.

Doktor Zenon Truszewski jednocześnie ostrzega, aby w żadnym przypadku nie zakładać opaski uciskowej. Takie postępowanie z reguły doprowadza do zwiększenia się krwawienia.

REKLAMA

Eksplozja materiału pirotechnicznego w pobliżu twarzy może doprowadzić również do pęknięcia błony bębenkowej ucha. – Jeżeli jest jakiś wyciek możemy spróbować włożyć coś jałowego, ale nawet jeżeli niczego nie założymy to nie jest to błędne postępowanie - tłumaczy doktor i dodaje, że pierwszą czynnością jaką powinniśmy zrobić w razie wypadku jest wezwanie pogotowia. Możemy to zrobić wybierając numer 112, bądź 999.

Sprzedawcy fajerwerków apelują o rozwagę i ostrożność

Sprzedawcy artykułów pirotechnicznych apelują o zachowanie szczególnej ostrożności przy odpalaniu sztucznych ogni. Właściciel sklepu z produkami pirotechnicznymi Marek Dworzyński przypomina o obowiązku przestrzegania odpowiednich środków bezpieczeństwa. Fajerwerki mogą odpalać tylko osoby pełnoletnie. Nie można nachylać się nad wyrzutniami i puszczać sztucznych ogni "z ręki". Po odpaleniu należy oddalić się na bezpieczną odległość.

Źródło: TVN24/x-news

REKLAMA

Aby zapobiec niebezpiecznym wypadkom, przed puszczeniem fajerwerków trzeba przeczytać dokładnie instrukcje i trzymać się zaleceń producentów. Przed odpaleniem sztucznych ogni należy wstrzymać się z piciem alkoholu - podkreśla sprzedawca fajerwerków Tomasz Sedejko.
Legalnie fajerwerki można puszczać tylko 31 grudnia i 1 stycznia. Za przedwczesne próby pirotechniczne grozi mandat w wysokości 500 złotych.


dad

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej