Dyrekcja litewskiego Parku Narodowego chce zatrudnić kozy. Mają chronić wydmy

Dyrekcja litewskiego Parku Narodowego Mierzei Kurońskiej chce „zatrudnić” kozy, które mają chronić tamtejsze wydmy, należące do największych w Europie, przed porastaniem roślinnością. Litewskie media informują, że dyrekcja parku zwróciła się do ministerstwa środowiska o przyznanie na ten cel 10 tys. euro.

2017-01-06, 18:28

Dyrekcja litewskiego Parku Narodowego chce zatrudnić kozy. Mają chronić wydmy
. Foto: CC0 Public Domain/rajib/pixabay.com

Rozpoczęły się szeroko zakrojone prace przy usuwaniu zdrewniałej roślinności w Martwych Wydmach. Po tym, gdy te obszary zostaną oczyszczone, trzeba będzie utrzymać taki stan, gdyż w przeciwnym wypadku w szybkim czasie znów pokryje się on drzewkami. Doświadczenie pokazuje, że najlepszy sposób to wypas zwierząt. Kiedyś na łąkach mierzei pasły się głównie owce, a w Nagliai bardziej przydadzą się nam kozy, które są bardziej pracowite - tłumaczy szefowa dyrekcji Parku Narodowego Mierzei Kurońskiej Auszra Feres.

Nadleśnictwo Kretynga już w grudniu ubiegłego roku zaczęło oczyszczanie wydm z niepożądanej roślinności. Do wiosny leśnicy zamierzają uporządkować 48-hektarowy teren. Popierają pomysł pracowników dyrekcji parku, tym bardziej, że jest już sprawdzony. W ubiegłych latach dzięki pieniądzom z funduszy międzynarodowych dopłacano gospodarzom za wypasanie owiec i kóz na innych obszarach parku. Za 1 ha rolnik otrzymywał dopłaty w wysokości około 1 tys. euro.

- Niestety finansowanie skończyło się i w tym roku musimy szukać nowych źródeł. Na początek prosimy o środki z Ministerstwa Środowiska. Inna sprawa - wypas odbywałby się na terenie rezerwatu Nagliai, gdzie przedtem czegoś takiego nie robiliśmy. Tym razem naszym celem są nie łąki, lecz obszary zdrewniałej roślinności, a z taką najlepiej uporają się właśnie kozy - uważa Auszra Feres.

REKLAMA

Martwe (Mirusios) lub Szare (Pilkosios) Wydmy to największe, liczące 52 m wysokości wzgórza piaskowe na Mierzei Kurońskiej. Są to najdłuższe wydmy na Litwie, zarazem jedno z najciekawszych miejsc w Parku Narodowym Mierzei Kurońskiej. Pod wydmami są pozostałości czternastu wiosek zasypanych przez piasek na przestrzeni od XIV do XIX wieku. Zwiedzać wydmy można wyłącznie specjalnie wyznaczonym szlakiem.

Mierzeja jest podzielona między Litwę i Rosję (obwód kaliningradzki). W 2000 r. Mierzeja Kurońska została wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Do zwiedzania wydm są wyznaczone specjalne szlaki.

pap/wilnoteka.lt/ksem/

REKLAMA


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej