Papież: potrzeba wielkiej odwagi, by zawrzeć małżeństwo w naszych czasach

Na sobotnim spotkaniu z Rotą Rzymską, czyli trybunałem Stolicy Apostolskiej, papież mówił, że ci, którzy jednak decydują się je zawrzeć, powinni czuć bliskość Kościoła.

2017-01-21, 19:39

Papież: potrzeba wielkiej odwagi, by zawrzeć małżeństwo w naszych czasach

W przemówieniu poświęconym relacji między wiarą a małżeństwem Franciszek wyraził przekonanie, że szerzy się mentalność, która stara się "zaciemnić odwieczne prawdy".

- Taka mentalność pociąga za sobą, często w sposób szeroki i rozległy, postawy i zachowania samych chrześcijan, których wiara słabnie i przestaje być kryterium interpretacji i działania w życiu osobistym, rodzinnym oraz społecznym - ocenił papież.

Jako remedium na taką sytuację Franciszek wskazał takie przygotowanie młodych ludzi, by mogli "odkryć małżeństwo i rodzinę zgodnie z planem Bożym". - Dzisiaj bardziej niż kiedykolwiek takie przygotowanie stanowi prawdziwą okazję do ewangelizacji dorosłych i często tak zwanych oddalonych od Kościoła - uważa papież.

Wskazywał, że "wspólnota chrześcijańska wezwana jest do tego, by przyjmować, towarzyszyć i pomagać młodym parom".

REKLAMA

- Często młodzi małżonkowie są pozostawiani sami sobie, choćby z tego prostego powodu, że rzadziej widać ich w parafii. To ma miejsce przede wszystkim wraz z narodzinami dzieci. Ale właśnie w takich momentach życia rodzinnego należy zagwarantować im większą bliskość i mocne wsparcie duchowe” - mówił Franciszek.

"Karnawał doczesności"

Wcześniej, w rzymskiej bazylice Franciszek odprawił mszę z okazji zakończenia obchodów jubileuszu 800-lecia zakonu dominikanów.

W homilii papież, cytując zmarłego niedawno socjologa Zygmunta Baumana: "Poruszamy się w tak zwanym płynnym społeczeństwie", bez stałych punktów, zdemontowanym, popękanym, pozbawionym mocnych i stabilnych punktów odniesienia, w kulturze ulotności, jednorazowego użycia".

Franciszek zauważył, że właściwa człowiekowi skłonność do poszukiwania nowości "znajduje idealne środowisko w społeczeństwie pozorów, konsumpcji, w którym często wprowadzane są na nowo rzeczy stare". - Ważne jest to, by sprawić, by wyglądały jak nowe, atrakcyjne, przyciągające. Także prawda jest fałszowana - dodał papież.

REKLAMA

Wskazał następnie: "W obliczu tego doczesnego "karnawału" widać wyraźnie przeciwny scenariusz". Wyrażają go, jak wyjaśnił, słowa uwielbienia Boga. "A jak dokonuje się to przejście od pseudoświątecznej powierzchowności do uwielbienia? Zachodzi dzięki dobrym czynom tych, którzy stając się uczniami Jezusa, stali się solą i światłem" - powiedział Franciszek.

- Wśród tego karnawału wczorajszego i dzisiejszego to jest odpowiedź Jezusa i Kościoła; to jest stałe oparcie w płynnym środowisku: dobre uczynki, które możemy robić dzięki Chrystusowi - wskazał papież w homilii wygłoszonej w obecności dominikanów z wielu krajów.

kh

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej