Premier: UE musi być zreformowana, by mogła się rozwijać

W 2016 roku polska polityka zagraniczna była bardzo aktywna; propozycje dotyczące reformy UE i rozwiązania kryzysu migracyjnego to sukcesy naszej dyplomacji - powiedziała we wtorek premier Beata Szydło po rozmowie z szefem MSZ Witoldem Waszczykowskim.

2017-01-24, 13:45

Premier: UE musi być zreformowana, by mogła się rozwijać
Premier Beata Szydło i minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski podczas konferencji prasowej po spotkaniu w KPRM w Warszawie. Foto: PAP/Radek Pietruszka

Posłuchaj

Beata Szydło: Polska przedstawi propozycje zmian w UE (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Podczas konferencji premier Szydło powiedziała, że - w ramach prowadzonego przeglądu resortów - z ministrem spraw zagranicznych rozmawiała o planach polskiej polityki zagranicznej na 2017 rok. Zapowiedziała, że niebawem szef MSZ wygłosi w Sejmie expose nt. kierunków i założeń polityki zagranicznej rządu w 2017 r.

"

Beata Szydło2017 roku będziemy mierzyli się w Europie z kryzys migracyjnym i Brexitem

2017 roku będziemy mierzyli się w Europie z kryzys migracyjnym i Brexitem. Polska przedstawi propozycję koniecznych zmian w UE, Unia musi być zreformowana, aby mogła się nadal rozwijać, aby kolejne kraje nie chciały jej opuścić - dodała premier.

TVP Info

Beata Szydło odniosła się także do zdań, które udało się zrealizować roku ubiegłym.

REKLAMA

- 2016 rok to była bardzo aktywna polityka ze strony polskiego rządu. Pan minister Waszczykowski w pierwszej połowie roku koncentrował się przede wszystkim na tych zadaniach, które były postawione przed resortem w związku z organizacją w Warszawie szczytu NATO. To był początek urzędowania rządu PiS. Zależało nam na tym, żeby nawiązać nie tylko stosunki, relacje, z innymi stolicami, ale żeby również założenia polityki zagranicznej przyjęte w programie PiS przełożyć na faktyczne działania - powiedziała premier.

Szefowa rządu zwróciła uwagę, że minister Waszczykowski skutecznie przeprowadza zmiany organizacyjne w swym resorcie.Tegoroczne plany resortu oceniła jako "ambitne ale realistyczne".

REKLAMA

Bezpieczeństwo priorytetem polityki zagranicznej

"

Witold Waszczykowski adania wytyczone w expose w 2016 r. zostały zrealizowane, m.in. status bezpieczeństwa Polski staje się zrównany ze statusem bezpieczeństwa Europy Zachodniej

Minister Waszczykowski podkreślił, że priorytetem tegorocznej polityki będzie w dalszym ciągu bezpieczeństwo. Przypomniał o oddziałach amerykańskich, przybywających do naszego kraju i o wysiłkach, zmierzających do zrównania statusu bezpieczeństwa Polski ze statusem krajów Europy Zachodniej. 

- Zadania wytyczone w expose w 2016 r. zostały zrealizowane, m.in. status bezpieczeństwa Polski staje się zrównany ze statusem bezpieczeństwa Europy Zachodniej.

Szef MSZ uważa, że 2017 będzie rokiem trudnym m.in. ze względu na sytuację wokół Europy i w samej Europie. Witold Waszczykowski zwrócił uwagę na potrzebę stawienia czoła takim wyzwaniom jak obrona granic przed falami imigrantów, zagrożenia hybrydowe.

REKLAMA

W tym kontekście zapowiedział, że Polska będzie również aktywnie uczestniczyć w europejskich koncepcjach wspólnej polityki bezpieczeństwa i obrony. – Zakończyliśmy właśnie ważne negocjacje z Frontexem na temat jej statusu. Od wielu lat działa w Polsce bez uregulowań prawnych i finansowych. Nasz rząd rozpoczął te negocjacje i doprowadził je do końca – dodał też minister.

Odmłodzenie kadry dyplomatycznej

Otwarcie Ministerstwa Spraw Zagranicznych na młodych i rzadkich ekspertów - takie zmiany w polskiej dyplomacji zapowiada jej szef Witold Waszczykowski . Na konferencji prasowej z premier Beatą Szydło po przeglądzie resortu spraw zagranicznych Witold Waszczykowski wyjaśniał, że odmłodzenie kadr nastąpi między innymi poprzez zwiększenie naboru do Akademii Dyplomatycznej MSZ.

TVN24/x-news

Powiązany Artykuł

mid-17124075.jpg
Przegląd ministerstw. Spotkanie premier z Witoldem Waszczykowskim

Witold Waszczykowski wyraził nadzieję, że nowa ustawa o służbie zagranicznej szybko będzie procedowana przez rząd, a potem uchwalona przez Sejm. Jeśli tak się stanie „to jeszcze w ciągu tego roku MSZ radykalnie zmieni swoje oblicze” - powiedział szef polskiej dyplomacji.

REKLAMA

Działania w sprawie zwrotu wraku Tupolewa

Premier Beata Szydło oświadczyła, że polskie władze nadal intensywnie będą domagać się zwrotu wraku Tupolewa. Szefowa rządu na konferencji prasowej po przeglądzie resortu spraw zagranicznych podkreślała, że to niezwykle ważna sprawa.

Minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski powiedział, że dokumenty, które przejrzał do końca 2010 roku i z początku 2011 roku czyli po katastrofie nie wskazują, aby poprzednia dyplomacja polska kiedykolwiek podniosła wtedy prośbę o zwrot wraku: 

Minister Waszczykowski dopytywany przez dziennikarzy, czy teraz mamy jakiejkolwiek szanse na odzyskanie wraku, odpowiedział: "coraz mniejsze". Polski samolot rządowy Tu-154 rozbił się 10 kwietnia 2010 roku pod Smoleńskiem. Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział w grudniu ubiegłego roku, że zwrot wraku nie jest możliwy, dopóki Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej będzie prowadził śledztwo.

REKLAMA

koz

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej