Umowa CETA coraz bliżej. W przyszłym miesiącu ostateczna decyzja PE
Europosłowie z komisji handlu międzynarodowego poparli umowę o wolnym handlu Unii z Kanadą. W połowie przyszłego miesiąca porozumieniem CETA zajmie się cały Parlament Europejski na sesji plenarnej. Jego zgoda jest konieczna, by umowa weszła w życie.
2017-01-24, 14:43
Posłuchaj
Umowa przewiduje zniesienie prawie wszystkich ceł i barier pozataryfowych między Unią Europejską i Kanadą, dopuszcza firmy do przetargów, otwiera także rynek usług. Bruksela szacuje, że korzyści dla Europy to 12 miliardów euro rocznie, ale umowa wywołuje mieszane reakcje.
Powiązany Artykuł

Jakie korzyści oznacza dla UE umowa CETA?
Przeciwko niej organizowane były protesty w wielu unijnych krajach, europejskie rządy zgłaszały wątpliwości, także niektóre regiony. Argumentowano, że po wejściu w życie porozumienia nastąpi napływ taniej żywności z Kanadą na czym ucierpi unijne rolnictwo. Przeciwnicy mówili też, że pozycja korporacji zostanie wzmocniona w przewidzianym w umowie międzynarodowym arbitrażu.
Jako ostatnia z zastrzeżeń zrezygnowała 3,5-milionowa Walonia, francuskojęzyczny region Belgii i umowa została podpisana pod koniec października. Jeśli w przyszłym miesiącu zaakceptuje ją cały Parlament Europejski, będzie ona mogła wejść tymczasowo w życie - wdrożona zostanie na razie tylko część handlowa.
REKLAMA
Część inwestycyjna, regulująca między innymi kwestie rozwiązywania sporów na linii inwestor - państwo zacznie obowiązywać po zakończeniu ratyfikacji we wszystkich, unijnych krajach co, jak się przewiduje, zajmie kilka lat.
fc
REKLAMA