Premier kontynuuje przegląd ministerstw. Dziś gospodarka morska i cyfryzacja
Beata Szydło, w ramach rozpoczętych 18 stycznia spotkań z poszczególnymi resortami, dziś spotka się z ministrami Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej oraz Cyfryzacji.
2017-02-01, 07:21
Posłuchaj
Urzędnicy pierwszego z resortów m.in. stworzyli i wdrożyli tak zwaną ustawę stoczniową, której celem jest aktywizacja przemysłu okrętowego w Polsce. Dzięki temu, budujący statki oraz wykonujący ich przebudowę mogą między innymi wybrać sposób opodatkowania swojej działalności.
W połowie grudnia polscy posłowie jednogłośnie ratyfikowali konwencję AGN. Zakłada ona przystąpienie Polski do Europejskiej Sieci Dróg Wodnych i zagraniczne finansowanie inwestycji z tym związanych.
Inną inicjatywą ministerstwa jest budowa przekopu przez Mierzeję Wiślaną. Ustawą, którą ma ułatwić i przyśpieszyć prowadzenie tej inwestycji zajmują się posłowie. Zgodnie z planem, kanał ma być wybudowany do 2022 roku. Jego koszt szacowany jest na około 800 milionów złotych.
Powiązany Artykuł
Przegląd resortów. "Ministerstwo kultury prowadzi bardzo aktywną politykę"
"Nowy wymiar działalności resortu kultury"
We wtorek Beata Szydło spotkała się z wicepremierem, ministrem kultury Piotrem Glińskim. Premier oceniła, że MKiDN "bardzo aktywnie prowadzi politykę". Podkreśliła, że Gliński wyszedł z propozycjami "istotnymi dla środowisk patriotycznych oraz pokazującymi polską kulturę", których do tej pory nie realizowano w ramach ministerstwa kultury.
REKLAMA
Wskazała, że minister kultury podejmuje również inicjatywy, których celem jest "promocja polskiej kultury, dopominanie się o dobre imię Polski, tłumaczenie prawdy historycznej".
- To nowy wymiar działalności resortu kultury, który odgrywa niezwykle istotną rolę w rządzie Prawa i Sprawiedliwości - podkreśliła Beata Szydło.
- Mamy ambitne projekty i programy nie tylko związane z polityką historyczną, ale również z rozwojem mediów, z polityką kulturalną. Podstawą działania jest idea, żeby promować polską kulturę, pokazywać bardzo ważne dla Polski wydarzenia. Chcemy też wspierać kulturę lokalną. Takie działania również zostały rozpoczęte przez pana premiera - dodała.
Beata Szydło Mamy ambitne projekty i programy nie tylko związane z polityką historyczną, ale również z rozwojem mediów, z polityką kulturalną
Jak zapowiedziała, 2017 rok to "kontynuacja ważnych projektów, kolejne nowe inicjatywy, i przygotowanie się do 2018 roku, który będzie rokiem jubileuszowym". - W 2018 roku przypada 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości - przypomniała.
REKLAMA
- Rola Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego jest tutaj ogromna, bo to właśnie ministerstwo jest tutaj koordynatorem roku jubileuszowego. W ministerstwie został powołany pełnomocnik, który zajmuje się przygotowaniem tych obchodów - wskazała.
zi
REKLAMA