Nowy ustrój Warszawy. Jacek Sasin deklaruje możliwość zmian projektu
Możliwe są daleko idące zmiany w projekcie dotyczącym ustroju Warszawy, również jeśli chodzi o zakres terytorialny tworzonej metropolii - oświadczył w środę poseł PiS Jacek Sasin.
2017-02-08, 17:50
Posłuchaj
Prezydent Legionowa Roman Smogorzewski o planowanym referendum/IAR
Dodaj do playlisty
W pracach nad zmianami w projekcie mają brać udział samorządowcy z zainteresowanych gmin.
Sasin, wraz z wojewodą mazowieckim Zdzisławem Sipierą spotkali się w środę z samorządowcami m.in. gmin, które objął projekt PiS ws metropolii warszawskiej.
Jacek Sasin Będziemy chcieli dojść do jakiegoś wspólnego, kompromisowego rozwiązania, które gdzieś wychodziłoby od tej koncepcji, którą zaproponowaliśmy, a która byłaby modyfikowana pod wpływem oczekiwań i argumentów strony samorządowej
- Będziemy chcieli dojść do jakiegoś wspólnego, kompromisowego rozwiązania, które gdzieś wychodziłoby od tej koncepcji, którą zaproponowaliśmy, a która byłaby modyfikowana pod wpływem oczekiwań i argumentów strony samorządowej - zaznaczył poseł PiS.
Według niego, w projekcie możliwe są "daleko idące zmiany, również jeśli chodzi o pewien zakres również terytorialny tej propozycji".
REKLAMA
Sasin zapowiedział, że kolejne podobne spotkanie ws projektu dot. metropolii warszawskiej odbyć ma się za trzy tygodnie. - Wtedy - jak dodał - ustalony ma też zostać harmonogram dalszych prac.
Projekt PiS
Zgodnie z projektem PiS, miasto stołeczne Warszawa stałoby się metropolitalną jednostką samorządu terytorialnego, która objęłaby ponad 30 gmin. Jedną z nich byłaby gmina miejska Warszawa (obecne miasto stołeczne Warszawa), składająca się z 18 dzielnic.
Do Warszawy przyłączone miałyby zostać: Błonie, Brwinów, Góra Kalwaria, Grodzisk Mazowiecki, Halinów, Izabelin, Jabłonna, Józefów, Karczew, Kobyłka, Konstancin-Jeziorna, Legionowo, Lesznowola, Łomianki, Marki, Michałowice, Milanówek, Nadarzyn, Nieporęt, Otwock, Ożarów Mazowiecki, Piaseczno, Piastów, Pruszków, Raszyn, Stare Babice, Sulejówek, Wiązowna, Wieliszew, Wołomin, Ząbki, Zielonka.
W projekcie nie uwzględniono Podkowy Leśnej. Jeden z autorów projektu, poseł PiS Jacek Sasin powiedział w zeszłym tygodniu, że to błąd i do projektu ustawy złożona zostanie poprawka, która uwzględni Podkowę Leśną w planach powiększenia Warszawy.
REKLAMA
Lokalne referenda
Krytyczne stanowisko wobec propozycji PiS będą podejmowane przez prawie wszystkie gminy i powiaty, które są objęte tym przyszłym ustrojem m.st. Warszawy.
Rada Warszawy zdecydowała w poniedziałek, że 26 marca odbędzie się referendum gminne, w którym mieszkańcy stolicy odpowiedzą na pytanie czy są "za zmianą granic miasta stołecznego Warszawy poprzez dołączenie kilkudziesięciu sąsiednich gmin".
We wtorek o przeprowadzeniu referendum ws. przyłączenia do Warszawy zdecydowali radni Podkowy Leśnej. W środę natomiast prezydent Legionowa Roman Smogorzewski poinformował, że Legionowo chce przeprowadzić podobne referendum.
Stanowisko wojewody
Wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera odniósł się do uchwał, które ws. referendum zostały już podjęte lub dopiero mają zostać podjęte.
REKLAMA
- Jako osoba, która nadzoruje i współpracuje z samorządami muszę zapewnić - i to również przekazałem samorządowcom - że moją rolą i funkcją jest to, żeby strzec przepisów prawa polskiego i żeby nie dopuścić do tego, żeby przy okazji dyskusji o dużej Warszawie była dyskusja zastępcza - mówił Sipiera.
- Nie mam zamiaru niczego blokować ani absolutnie ingerować w to, co chcą gminy robić, bo mają do tego pełne prawo, oczywiście z tym zastrzeżeniem, że na podstawie prawa - zadeklarował.
Zdzisław Sipiera Gminy są suwerenne tak jak były i nie ma żadnego zamachu na ich suwerenność
Wojewoda podkreślił, że i jego, i gminy obowiązują przepisy, które w sprawie referendów "jednoznacznie określają, kto ma do czego prawo".
- Ale podkreślam z całą mocą: nie jest moją rolą, żeby komukolwiek, czegokolwiek zabraniać - zaznaczył. - Samorządy działają we własnym zakresie, za to odpowiadają. Natomiast oczywiście muszą tu wypełniać te przepisy prawa (...). Czyli tutaj gminy są suwerenne tak jak były i nie ma żadnego zamachu na ich suwerenność - dodał.
REKLAMA
Sipiera ocenił także, że projekt ustawy o ustroju m. st. Warszawy autorstwa posłów PiS nie ingeruje w podmiotowość gmin.
zi
REKLAMA