Szef MSZ przedstawi kierunki polityki zagranicznej

W Sejmie expose na temat polskiej polityki zagranicznej wygłosi szef dyplomacji Witold Waszczykowski. Przemówienie rozpocznie się o godzinie 9:00.

2017-02-09, 07:36

Szef MSZ przedstawi kierunki polityki zagranicznej

Posłuchaj

Expose szefa MSZ. Relacja Karola Darmorosa (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Witold Waszczykowski ma przedstawić w Sejmie informację na temat głównych celów polskiej dyplomacji w bieżącym roku i krótko podsumować wydarzenia roku ubiegłego. W środę wieczorem tezy swojego wystąpienia zaprezentował na posiedzeniu sejmowej komisji spraw zagranicznych.

Na początku roku założenia polityki zagranicznej na ten rok przyjął rząd. Jak informowało wtedy MSZ, wśród najważniejszych kierunków prowadzonej przez resort polityki w tym roku znaleźć mają się m.in. bezpieczeństwo, silna pozycja Polski w Europie i Unii Europejskiej, integracja regionu, polityka wschodnia, globalne i ekonomiczne interesy Polski na świecie, a także sprawy konsularne i polonijne.

Jak zapowiada wiceminister spraw zagranicznych Konrad Szymański, expose szefa dyplomacji pokaże całą paletę spraw, które polski rząd podjął w ostatnim roku i chce kontynuować w kolejnych latach. - Będą tam oczywiście wątki europejskie, natomiast ja w piątek będę w Sejmie mówił na temat polityki czysto unijnej, więc będzie do tego pewien aneks dotyczący integracji europejskiej - poinformował Konrad Szymański.

Po przemówieniu ministra Witolda Waszczykowskiego w Sejmie odbędzie się prawie 7-godzinna debata nad jego wystąpieniem.

REKLAMA

Reakcje komisji spraw zagranicznych

Szef MSZ Witold Waszczykowski przedstawił w środę tezy swojej informacji o kierunkach i zadaniach polityki zagranicznej w 2017 r. na zamkniętym dla mediów posiedzeniu komisji spraw zagranicznych.

Jak powiedział PAP członek sejmowej komisji spraw zagranicznych i wiceszef komisji ds. UE Konrad Głębocki (PiS), który brał udział w środowym posiedzeniu, szef polskiej dyplomacji zarysował na nim "szczegółowy plan dalszego umacniania pozycji Polski w Europie i na świecie".
- Jest to plan, który stanowi dokładne przeciwieństwo bezbarwnej polityki poprzedników, którzy zwijali np. polską dyplomację - dodał.

Głębocki zaznaczył, że w jego ocenie "w polskiej polityce zagranicznej dzieje się bardzo dobrze", ponieważ "po latach polityki zależnej od innych, wręcz wasalnej za rządów PO-PSL", stała się ona "polityką realizującą polską rację stanu".

- "Również w zakresie spraw zagranicznych państwo PO-PSL było teoretyczne - stwierdził.

REKLAMA

- Innego zdania o środowym wystąpieniu Waszczykowskiego był b. wiceszef MSZ ds. europejskich Rafał Trzaskowski (PO), który zarzucił ogólnikowość i brak odpowiedzi na konkretne pytania dotyczące m.in. proponowanych przez rząd zmian traktatowych w Unii Europejskiej.

Pan minister nie wyciągnął żadnych, ale to żadnych wniosków z tego, co się przez ostatni rok wydarzyło, to znaczy ani z tych błędnych decyzji dotyczących wyboru Wielkiej Brytanii jako kluczowego sojusznika, ani tych koncepcji Międzymorza, które okazały się anachronizmem i fanaberią, ani z tego, że prowadzona przez niego polityka zagraniczna nie ma żadnych celów tak naprawdę - mówił.

- Był taki moment, gdzie minister mógł z tych swoich wszystkich błędów, z tych swoich niezliczonych gaf, wyciągnąć jakieś konsekwencje, zaproponować pewnego rodzaju nowe otwarcie, a minister Waszczykowski udaje jakby się nic kompletnie nie stało. Szkoda, ale mam wrażenie, że jutro powtórzy z taką buńczucznością i pewną hucpą właściwie swoje tezy, jakby nie zauważając, że ta polityka przez ostatni rok doprowadza do samoizolacji Polski - dodał Trzaskowski.

Na początku stycznia założenia polityki zagranicznej na 2017 r. przyjął rząd. Jak informowało wtedy biuro rzecznika prasowego resortu dyplomacji, wśród najważniejszych kierunków prowadzonej przez MSZ polityki w tym roku znaleźć mają się m.in. bezpieczeństwo, silna pozycja Polski w Europie i Unii Europejskiej, integracja regionu, polityka wschodnia, globalne i ekonomiczne interesy Polski na świecie, a także sprawy konsularne i polonijne.

REKLAMA

O priorytetach polskiej dyplomacji minister Waszczykowski rozmawiał również z premier Beatą Szydło na ubiegłotygodniowym spotkaniu w ramach przeglądu resortów. Deklarował wtedy m.in., że w 2017 r. Polska zabiegać będzie o realizację decyzji ubiegłorocznego szczytu NATO w Warszawie oraz szukać na świecie nowych rynków zbytu dla polskich towarów, wykorzystując przy tym nowe placówki dyplomatyczne.

PAP/IAR/agkm

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej