Głosowanie ws. wygaśnięcia mandatu prezydenta Radomia. Radni odrzucili wniosek CBA

Według Centralnego Biura Antykorupcyjnego Radosław Witkowski nie przestrzegał przepisów ustawy antykorupcyjnej. Prezydent Radomia stoi na stanowisku, że nie złamał prawa.

2017-02-10, 19:16

Głosowanie ws. wygaśnięcia mandatu prezydenta Radomia. Radni odrzucili wniosek CBA
Prezydent Miasta Radomia Radosław Witkowski. Foto: Dagmara1992/Wikimedia Commons/CC

Posłuchaj

W obronie prezydenta Radomia stanęli mieszkańcy miasta (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Podjęcie uchwały dotyczącej stwierdzenia wygaśnięcia mandatu prezydenta Radomia Radosława Witkowskiego było jednym z punktów piątkowej sesji Rady Miejskiej. Za przyjęciem uchwały zagłosowało dziewięciu radnych, przeciw było 17.

Kolejny ruch w sporze o mandat prezydenta Radomia będzie należał do wojewody mazowieckiego, który w takiej sytuacji wyznacza 30-dniowy termin na podjęcie odpowiedniej uchwały, a jeśli do tego nie dojdzie, wydaje zarządzenie zastępcze o wygaszeniu mandatu prezydenta. Od tego zarządzenia przysługuje prezydentowi skarga do sądu administracyjnego.

W ocenie funkcjonariuszy CBA Witkowski - wbrew zakazowi wynikającemu z przepisów ustawy antykorupcyjnej - przez cztery miesiące 2015 roku zasiadał w radzie nadzorczej spółki Świętokrzyski Rynek Hurtowy, w której udział Skarbu Państwa nie przekraczał 50 proc. liczby akcji.

Zdaniem prezydenta Radomia większościowym udziałowcem spółki, która go powołała do rady nadzorczej, był Skarb Państwa. Dlatego też - w jego opinii - mógł on jako prezydent miasta jednocześnie pełnić tę funkcję i zasiadać w radzie nadzorczej świętokrzyskiej spółki.

Według niego wyniki prowadzonej przez kilka ostatnich miesięcy kontroli Centralnego Biura Antykorupcyjnego, to "kolejny, po Lublinie i Łodzi, atak na samorząd z użyciem służb specjalnych".

Radosław Witkowski jest prezydentem Radomia od grudnia 2014 roku. Wybory wygrał jako kandydat Platformy Obywatelskiej. Pokonał urzędującego dwie kadencje Andrzeja Kosztowniaka, obecnie posła Prawa i Sprawiedliwości.

REKLAMA

TVP

***

Zgodnie z ustawą antykorupcyjną, prezydenci miast w okresie zajmowania stanowiska lub pełnienia funkcji nie mogą być członkami zarządów, rad nadzorczych lub komisji rewizyjnych spółek prawa handlowego.

Zakaz nie obowiązuje w przypadku, gdy osoby zostały zgłoszone do objęcia stanowisk w spółce prawa handlowego przez Skarb Państwa, inne państwowe osoby prawne, spółki, w których udział Skarbu Państwa przekracza 50 proc. kapitału zakładowego lub 50 proc. liczby akcji, jednostki samorządu terytorialnego, ich związki lub inne osoby prawne jednostek samorządu terytorialnego.

kk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej