Krzysztof Wyszkowski: chcemy, by prof. Krzysztof Szwagrzyk pozostał na stanowisku
Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej będzie starało się zmienić decyzję wiceszefa IPN, profesora Krzysztofa Szwagrzyka, który podał się do dymisji. Zapowiedział to członek Kolegium, Krzysztof Wyszkowski.
2017-02-14, 12:25
Posłuchaj
Wyszkowski: jako Kolegium IPN będziemy starać się zmienić decyzję prof. Szwagrzyka (IAR)
Dodaj do playlisty
Gremium to obraduje od 11 w Warszawie. Według zapowiedzi przewodniczącego Kolegium, profesora Jana Drausa, w spotkaniu miał uczestniczyć zarówno prezes IPN, doktor Jarosław Szarek, jak i profesor Krzysztof Szwagrzyk. Krzysztof Wyszkowski przed rozpoczęciem obrad powiedział, że choć Kolegium ma tylko głos doradczy, to jego członkom zależy na tym, by Krzysztof Szwagrzyk pozostał na stanowisku. Krzysztof Wyszkowski zaznaczył, że ekipa wiceprezesa Szwagrzyka, prowadząca poszukiwania ofiar terroru komunistycznego, jest dla Instytutu bezcenna. - Utracenie ich byłoby niepowetowaną stratą - powiedział Krzysztof Wyszkowski. - Zrobimy wszystko, by namówić profesora Szwagrzyka do zmiany decyzji, a z kolei kierownictwo IPN, czyli prezesa Szarka, skłonić do znalezienia takich metod dialogu i kompromisu, żeby profesor był usatysfakcjonowany – dodał.
Krzysztof Wyszkowski wyjaśnił, że w ostatnim czasie narastały problemy związane z finansami IPN. Według członka Kolegium, tegoroczny budżet tej instytucji nie wzrósł, a jednocześnie zwiększono zakres obowiązków. Dotyczy to także Biura Poszukiwań i Identyfikacji, kierowanego przez profesora Krzysztofa Szwagrzyka. Ta sprawa była jednym z tematów styczniowego posiedzenia Kolegium. - To problem wewnętrzny, budżetowy - powiedział Krzysztof Wyszkowski.
Od tego jest kierownictwo IPN, żeby znalazło rozwiązanie, które umożliwi działanie wszystkim pionom, w tym właśnie pionowi poszukiwań profesora Szwagrzyka. Nad tym radziliśmy i otrzymaliśmy informację zarówno od prezesa Szarka, jak i prezesa Szwagrzyka, że są przekonani, iż wypracują kompromis - mówił członek kolegium IPN.
Jak podkreślił, Kolegium jest bardzo zaskoczone decyzją o dymisji wiceszefa IPN, odpowiedzialnego za poszukiwania ofiar terroru komunistycznego. Krzysztof Wyszkowski dodał, że podczas styczniowego posiedzenia Kolegium poruszano między innymi sprawę identyfikacji genetycznych. - Z jednej strony tę bazę genetyczną trzeba rozbudować, z drugiej - trzeba się liczyć z interesami tych wykonawców, którzy dotychczas to robili - tłumaczył Krzysztof Wyszkowski.
W myśl ubiegłorocznej nowelizacji ustawy o IPN, odnalezione szczątki ofiar komunizmu miały być identyfikowane w tworzonej w IPN Bazie Materiału Genetycznego. Wcześniej identyfikacji dokonywali eksperci Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, przy którym działa Polska Baza Genetyczna Ofiar Totalitaryzmów.
pp/PAP/IAR