Kontrowersyjny materiał ambasady Izraela ws. jedzenia w Gazie. MSZ reaguje

Powraca temat promowanego przez ambasady Izraela nagrania o sytuacji żywnościowej w Gazie. Materiał ma pokazywać, że w Strefie Gazy nie ma głodu i bez problemu działają liczne punkty gastronomiczne. Jak wiadomo, sytuacja jest zupełnie inna. W oświadczeniu dla PolskiegoRadia24.pl swoje stanowisko przekazało MSZ.

2025-08-28, 15:14

Kontrowersyjny materiał ambasady Izraela ws. jedzenia w Gazie. MSZ reaguje
Oświadczenie MSZ ws. kontrowersyjnego nagrania ambasad Izraela. Foto: AFP/East News; Marysia Zawada/REPORTER

Stanowisko MSZ ws. kontrowersyjnego nagrania Ambasady Izraela

Kilka dni temu ambasady Izraela z całego świata rozpoczęły promocję nagrania, który ma rzekomo przedstawiać duży wybór i bogatą ofertę gastronomiczną w mieście Gaza. W ciągu kilku dni materiał zdobył ponad 6 mln odsłon. W komentarzu dla PolskiegoRadia24.pl do sprawy odniosło się Ministerstwo Spraw Zagranicznych. "Polska ma odmienne stanowisko niż to, które prezentuje Ambasada Izraela" - poinformowano. 

Materiał wzbudza duże kontrowersje ze względu na rzeczywistą sytuację związaną z głodem w wielu częściach Strefy Gazy. MSZ przekazało, że stanowisko Polski jest znane ambasadzie Izraela, ale jednocześnie resort nie ma możliwości zablokowania informacji przekazywanych przez ambasadę w mediach społecznościowych. "Polska wspiera inicjatywy, które mają służyć ograniczeniu głodu w Gazie, a także wspiera agencje ONZ" - wskazano w oświadczeniu.

Co wiadomo o nagraniu promowanym przez Izrael?

"Autentyczne ujęcie sceny kulinarnej w mieście Gaza. Lipiec 2025" - takim hasłem promowane jest nagranie ze Strefy Gazy. W kolejnych ujęciach materiału pokazywane były różne restauracje serwujące lokalne dania, kawę i lody pistacjowe. "Kebaby i owoce morza - w restauracjach w mieście Gaza w lipcu tego roku można było dostać jedzenie każdego rodzaju. W Gazie jest jedzenie!" - poinformowała ambasada Izraela. Te materiały mają oczywiście pokazywać, że w Gazie tak naprawdę jest jedzenie i doniesienia o głodzie to kłamstwo. Wiadomo, że promocję tych filmów opłaciło Israeli Government Advertising Agency.

Do materiałów wykorzystano wybrane nagrania udostępnione w internecie przez kilka restauracji z miasta Gaza. Te miejsca na pewno funkcjonowały na przełomie czerwca i lipca 2025 roku, niektóre są aktywne w mediach do dziś. Nie można jednak stwierdzić, jaki jest obecny stan tych miejsc i w jaki sposób te lokale prowadziły swoją działalność. Nadal jednak stanowi to wyjątek w porównaniu z codziennym życiem w Strefie Gazy. 

Sytuacja głodu w Strefie Gazy

Wspierana przez ONZ Klasyfikacja Faz Zintegrowanego Bezpieczeństwa Żywnościowego (IPC) ogłosiła po raz pierwszy, że w części Strefy Gazy panuje głód, który w najbliższym czasie może objąć kolejne obszary - w rejonie miast Deir al-Balah i Chan Junus. Najnowszy raport organizacji międzynarodowych wskazuje, że 500 tys. osób jest w najwyższym, piątym stopniu narażenia na głód. Kryzysowa, czwarta faza dotyczy 1,07 mln ludzi.

Czytaj także:

Źródła: PolskieRadio24.pl/Demagog/tw

Polecane

Wróć do strony głównej