Biskup: nadużywanie alkoholu w Polsce przerażające, grozi narodową katastrofą
- Zupełnie niezrozumiały jest fakt reklamy czwartego pod względem siły działania narkotyku, jakim jest alkohol. Skandalem jest jego tak wielka dostępność fizyczna i ekonomiczna - stwierdził przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości bp Tadeusz Bronakowski.
2017-02-14, 19:15
Zdaniem bp. Tadeusza Bronakowskiego, Polacy coraz bardziej stają się wyznawcami "proalkoholowej mentalności". - Polska niestety staje się coraz bardziej "browarna" niż "solidarna" - oznajmił. Zwrócił uwagę, że często społeczeństwo nie protestuje np. przeciwko reklamom piwa i otwieraniu nowych punktów sprzedaży alkoholu.
- Przez alkohol cierpią miliony, także osoby najbardziej bezbronne, czyli dzieci doświadczające przemocy, a jest ich w Polsce ok. 1,5 mln - podkreślał duchowny. Wskazał, że każda złotówka, która wpływa do budżetu państwa ze sprzedaży alkoholu, skutkuje koniecznością wydania czterech złotych na rozwiązywanie problemów alkoholowych.
Bp Tadeusz Bronakowski Przez alkohol cierpią miliony, także osoby najbardziej bezbronne, czyli dzieci doświadczające przemocy, a jest ich w Polsce ok. 1,5 mln
Biskup powiedział, że rok 2017 ma być czasem troski o trzeźwość Polaków. Z tego powodu zorganizowany zostanie m.in. Narodowy Kongres Trzeźwości. Jego celem jest ograniczenie spożycia alkoholu oraz promocja trzeźwości i abstynencji. Hasło kongresu brzmi "Ku trzeźwości Narodu. Odpowiedzialność rodziny, Kościoła, państwa i samorządu".
- Pamiętajmy, że przed nałogiem alkoholizmu, przed pijaństwem, rodziny chronią się przede wszystkim miłością, Kościół - prowadzeniem do Jezusa Chrystusa, szkoły - mądrymi programami wychowawczymi i profilaktycznymi, a władze rządowe i samorządowe - stanowieniem dobrego prawa, ale także jego egzekwowaniem - wyliczył przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości.
Pierwszym etapem kongresu będzie czerwcowa Pielgrzymka Apostolstwa Trzeźwości na Jasną Górę. Część studyjna kongresu potrwa od 21 do 23 września na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Zwieńczeniem kongresu będą uroczyste liturgie w całej Polsce w niedzielę, 24 września.
Kongres poprzedzą m.in. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu (na przełomie lutego i marca) oraz konferencja "Odpowiedzialność posłów i senatorów, rządu i samorządów za trzeźwość Narodu", która 26 maja ma się odbyć w parlamencie.
kk
REKLAMA