Wiceminister sprawiedliwości: komisja weryfikacyjna ds. reprywatyzacji w ciągu 2-3 miesięcy
Wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł powiedział, że komisja weryfikacyjna do spraw warszawskich reprywatyzacji będzie mogła przystąpić do pracy "w ciągu 2-3 miesięcy".
2017-02-16, 17:16
Posłuchaj
Dziś ustawą powołującą komisję zajęła się senacka komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji. Po kilkudziesięciominutowej dyskusji senatorowie postanowili przerwać prace komisji do czasu zapoznania się z opiniami, dotyczącymi ustawy.
"Poprawka uniezależnia te osoby od rządu"
W trakcie posiedzenia senator Prawa i Sprawiedliwości Marek Martynowski zaproponował, by usunąć fragment przepisu mówiącego, że w skład komisji wejdzie 8 osób w randze sekretarza stanu w resorcie sprawiedliwości. Według uchwalonej przez Sejm ustawy, formalnie wiceministrami mogliby zostać na przykład politycy opozycji.
Jak tłumaczył wiceminister Marcin Warchoł, poprawka przewiduje, że funkcja sekretarzy stanu będzie ograniczona wyłącznie do zadań w komisji. - Ta poprawka uniezależnia te osoby od rządu - powiedział wiceminister, dodając, że taka zmiana rozwiewa wątpliwości Biura Legislacyjnego Senatu.
Marcin Warchoł zaznaczył, że komisja powinna wydawać decyzje kierując się przede wszystkim zasadą sprawiedliwości społecznej. - Jeżeli ktoś twierdzi, że zgodne z prawem jest ustanawianie kuratorów dla osób 150-letnich, będących niegdyś właścicielami nieruchomości, bo przepisy tego nie zabraniały, to niestety świadczy to niestety nie najlepiej o kondycji takiego prawnika i jego umiejętnościach - powiedział wiceminister.
REKLAMA
Dodał, że "mamy też coś takiego, jak zasady współżycia społecznego, pewne zachowania o charakterze zdroworozsądkowym, pewne normy i reguły moralne też są elementami prawa".
Sejm uchwalił ustawę
Ustawę przewidującą powstanie komisji weryfikacyjnej, badającą reprywatyzacje w stolicy, uchwalił w piątek Sejm. Komisja będzie mogła utrzymać w mocy decyzję reprywatyzacyjną, czyli uznać słuszność zwrotu nieruchomości, lub uchylić ją i podjąć decyzję pozwalającą odebrać bezprawnie pozyskaną nieruchomość.
Komisja będzie miała również prawo uchylenia decyzji reprywatyzacyjnej i przekazania jej do ponownego rozpatrzenia organowi, który ją wydał. Ponadto kompetencją komisji będzie stwierdzenie wydania decyzji reprywatyzacyjnej z naruszeniem prawa, jeśli wywołała ona nieodwracalne skutki prawne. W takim przypadku beneficjent decyzji będzie musiał zwrócić nienależne świadczenie w wysokości odpowiadającej wartości bezprawnie przejętej nieruchomości.
dcz
REKLAMA
REKLAMA