Muzeum Katyńskie wśród finalistów nagrody UE im. Miesa van der Rohe
Gmach stołecznego Muzeum Katyńskiego jest wśród pięciu finalistów nominowanych do nagrody UE w dziedzinie architektury współczesnej.
2017-02-16, 18:34
Posłuchaj
Dyrektor Ewa Kowalska o kompozycji Muzeum Katyńskiego/IAR
Dodaj do playlisty
Dyrektor muzeum, zlokalizowanego na warszawskiej Cytadeli, Ewa Kowalska, podkreśla, że budynek placówki i jego otoczenie jest pełen symboliki, bo wchodząc do muzeum, mijamy las, który z jednej strony ma wyciszać zwiedzającego, z drugiej strony - przypomina o tym, że mogiły pomordowanych znajdowały się właśnie w lesie.
Ewa Kowalska Przechodząc przez las, wchodzi się w mury muzeum wraz z cieniami pomordowanych
Przechodząc przez las, wchodzi się w mury muzeum wraz z cieniami pomordowanych - dodaje dyrektor.
Dariusz Matlak z Muzeum przyznaje, że dla tej instytucji wyróżnienie jest dużą nobilitacją. Zaznacza, że realizacja została doceniona mimo tego, iż w rzeczywistości nie mamy do czynienia z nowoczesną architekturą rodem z XXI wieku.
Sam budynek należy jednak do "inteligentnych" i nowocześnie zarządzanych. Projektanci starali się jednocześnie uszanować zabytkową materię otaczającą muzeum.
REKLAMA
Otwarcie Muzeum Katyńskiego/MON
****
Muzeum Katyńskie powstało według projektu pracowni BBGK Jana Belina-Brzozowskiego i Konrada Grabowieckiego oraz Jerzego Kaliny.
Muzeum, to oddział Muzeum Wojska Polskiego, zostało otwarte w 2015 r. w Kaponierze Cytadeli Warszawskiej. Na dwóch poziomach ekspozycyjnych są tam prezentowane artefakty wydobyte z mogił katyńskich, opowiadana jest historia zbrodni i walki o jej prawdziwe przedstawianie. Placówka znajduje się w liczącym 3,5 ha parku, którego centralnym punktem jest Plac Apelowy.
REKLAMA
Na terenie muzealnym jest także, umieszczone w dawnej Działobitni, Epitafium Katyńskie zawierające tablice z nazwiskami ofiar zbrodni, z którego na Plac prowadzą monumentalne schody tzw. propyleje. Z budynku Muzeum do Epitafium prowadzi Aleja Nieobecnych, gdzie znajdują się puste postumenty z nazwami zawodów wykonywanych przez ofiary, stanowiące ich symboliczne upamiętnienie.
Zdobywcę nagrody imienia Miesa van der Rohe poznamy w maju. W 2015 roku zdobyła ją Filharmonia imienia Mieczysława Karłowicza w Szczecinie.
zi
REKLAMA