Do kin wchodzi film "Zerwany Kłos" o błogosławionej Karolinie Kózkównie
To dramat historyczny, opisujący historię błogosławionej Karoliny Kózkówny, która podczas I wojny światowej poniosła męczeńską śmierć w obronie wiary.
2017-02-17, 10:29
Posłuchaj
Reżyser i scenarzysta Witold Ludwig o filmie "Zerwany kłos" (IAR)
Dodaj do playlisty
Karolina Kózkówna została zamordowana przez rosyjskiego żołnierza w Lesie Waleńskim na Tarnowszczyźnie. Broniła się przed gwałtem, zmarła na skutek wykrwawienia spowodowanego przecięciem szablą arterii szyjnej. Jej ciało znaleziono po dwóch tygodniach. Pogrzeb dziewczyny odbył się 6 grudnia 1914 roku.
Reżyser i scenarzysta filmu Witold Ludwig stwierdził, że "Zerwany Kłos" jest odpowiedzią na postmodernistyczną cywilizację.
- Jest wyzwaniem rzuconym współczesnej cywilizacji: postmodernizmowi i nihilizmowi. Ten film pokazuje to, co jest piękne i mądre - podkreślił. Wskazał, że przesłanie obrazu jest ponadczasowe, zwłaszcza "w obliczu prześladowań chrześcijan oraz poranionej godności kobiety".
Muzykę do filmu napisał Krzysztof Aleksander Janczak a wykonała ją Polska Orkiestra Radiowa pod dyrekcją Radosława Labahua. Konsultacji artystycznej projektowi udzielał Michał Lorenc. Nagranie odbyło się w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego.
REKLAMA
"Do ostatnich chwil życia walczyła o czystość"
W rolę błogosławionej Karoliny Kózkówny wcieliła się Aleksandra Hejda, laureatka dwóch edycji Ogólnopolskiego Międzyuczelnianego Konkursu Oratorskiego na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. O postaci, w którą się wciela powiedziała: "To polska błogosławiona, bestialsko zamordowana, która do ostatnich chwil życia walczyła o czystość".
Drugoplanową postać w filmie gra Magdalena Michalik. Wciela się w wiejską dziewczynę, pohańbioną w młodości przez carskiego żołnierza. - Jest posądzona o czyny, których się nie dopuściła. Doświadcza oszczerstwa. Spotkanie z błogosławioną Karoliną odmienia jej życie - wskazała Michalik.
Dodała, że postać Teresy wpisuje się w społeczną walkę o życie każdego człowieka. - Ten film opowiada o zwycięstwie miłości nad nienawiścią oraz życia nad śmiercią - zaznaczyła.
Film "Zerwany Kłos" zrealizowany został dzięki środkom przekazanym z 1 proc. podatku na rzecz Fundacji "Nasza Przyszłość". Dedykowany jest świętemu Janowi Pawłowi II za dziedzictwo Światowych Dni Młodzieży.
REKLAMA
***
Karolina Kózkówna jest patronką Stowarzyszenia Młodzieży Katolickiej i Ruchu Czystych Serc. 10 czerwca 1987 roku święty Jan Paweł II beatyfikował ją w Tarnowie.
Twórcy filmu korzystali z medycznych opisów i obdukcji ciała męczennicy, zawartych w dokumentach watykańskich, zebranych w monografii postulatora jej procesu beatyfikacyjnego ks. Jana Białoboka.
kk
REKLAMA