Jest przetarg na śmigłowce dla polskiej armii. MON rozpoczyna negocjacje

Jest przetarg na zakup śmigłowców dla polskiej armii. Zgodnie z komunikatem na stronie Inspektorat Uzbrojenia, MON chce kupić 16 maszyn.

2017-02-20, 18:47

Jest przetarg na śmigłowce dla polskiej armii. MON rozpoczyna negocjacje
Helikopter UH-60L Blackhawk. Foto: Wikimedia Commons, SSGT SUZANNE M. JENKINS, USAF

Posłuchaj

Rusza przetarg na śmigłowce dla armii. O szczegółach Agnieszka Drązkiewicz (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Resort ogłosił rozpoczęcie negocjacji z trzema wykonawcami, którzy już wcześniej złożyli oferty wstępne na dostawy ośmiu śmigłowców zdolnych do prowadzenia przez wojska specjalne misji poszukiwawczo-ratowniczych w warunkach bojowych oraz ośmiu maszyn przeznaczonych do zwalczania okrętów podwodnych z jednoczesną zdolnością do prowadzenia misji ratowniczych na morzu.

Wideo: helikopter Eurocopter H225M Caracal

O zamówienie ubiegają się wszystkie trzy firmy, które konkurowały w postępowaniu prowadzonym przez poprzednie kierownictwo MON - europejska grupa Airbus Helicopters, należące do amerykańskiego koncernu Lockheed Martin zakłady PZL Mielec oraz WSK "PZL-Świdnik", które należą do włosko-brytyjskiej grupy Leonardo. MON - jak napisano w komunikacie - spodziewa się "niezwłocznego przedłożenia przez nich ofert wstępnych i szybkiego prowadzenia niezbędnych negocjacji z komisją przetargową".

Wideo: Sikorsky UH-60 Black Hawk

REKLAMA



MON zapowiedziało, że w pierwszym etapie zostaną podjęte negocjacje dotyczące pozyskania śmigłowców dla Wojsk Specjalnych. Według ministerstwa ich pozyskanie jest najbardziej pilne, bowiem śmigłowce wykorzystywane do ratownictwa na Bałtyku mają resursy do 2019 r. i wypełniają zadania.

Wideo: AgustaWestland AW149


– W związku z powyższym negocjacje w sprawie śmigłowców morskich prowadzone będą po analizie proponowanych przez oferentów harmonogramów możliwych dostaw. Ministerstwo dopuszcza przy tym możliwość ich pozyskania w dwóch transzach po 4 maszyny – napisała Jakubowska.

MON poinformowało, że postępowanie prowadzone jest w trybie przewidzianym dla zamówień o podstawowym znaczeniu dla bezpieczeństwa państwa. "W związku z tym negocjacje prowadzone muszą być w trybie całkowitej poufności. Oznacza to, że do czasu ich zakończenia opinii publicznej nie mogą być przekazywane żadne informacje szczegółowe" - zaznaczono.

Poprzedni przetarg rozpisany jeszcze przez ekipę PO-PSL unieważniono w październiku ubiegłego roku. Ministerstwo rozwoju, odpowiedzialne za kwestie offsetowe uznało, że prowadzenie z firmą Airbus Helicopters dalszych rozmów jest bezzasadne. Według rządu PiS, francuska oferta ze śmigłowcem Caracal nie spełniała polskich interesów ekonomicznych i tych związanych z bezpieczeństwem. 

REKLAMA

Poprzedni rząd chciał kupić 50 śmigłowców.

dad

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej