Projekt dotyczący "sieci szpitali". Trwa posiedzenie rządu
PO godz. 12 rozpoczęło się posiedzenie rządu, który rozpatruje m.in. projekt dotyczący utworzenia systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej (PSZ), czyli tzw. sieci szpitali. Posiedzenie Rady Ministrów prowadzi premier Beata Szydło.
2017-02-21, 13:23
Posłuchaj
Konstanty Radziwiłł: dzięki sieci szpitali poprawi się opieka nad pacjentami i skrócą kolejki (IAR)
Dodaj do playlisty
Projekt dotyczący utworzenia systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej (PSZ), czyli tzw. sieci szpitali przewiduje, że w sieci będą mogły znaleźć się szpitale, które od co najmniej dwóch lat mają umowę z NFZ i w których funkcjonuje izba przyjęć, albo szpitalny oddział ratunkowy (drugiego warunku nie będą musiały spełniać szpitale ogólnopolskie, onkologiczne i pulmonologiczne). Placówki zakwalifikowane do sieci będą miały gwarantowaną umowę z NFZ.
Na funkcjonowanie tego systemu przeznaczone będzie ok. 91 proc. środków, z których obecnie finansowane jest leczenie szpitalne. Placówki, które nie zostaną zakwalifikowane do sieci, nadal będą mogły być kontraktowane w oparciu o postępowanie konkursowe.
Zdaniem resortu zdrowia rozwiązania te poprawią organizację udzielania świadczeń przez szpitale oraz przychodnie przyszpitalne, a także ułatwią dostęp do leczenia specjalistycznego. Projektowane przepisy mają też pozwolić na optymalizację liczby oddziałów specjalistycznych i umożliwić lepszą koordynację świadczeń szpitalnych i ambulatoryjnych.
Wątpliwości ws. projektu ma wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. Wicepremier mówił w sobotę w Chorzowie, że należy zrezygnować zaproponowanych przez ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła zmian lub przeprowadzić pilotaż, by przetestować to rozwiązanie. Według Gowina, projektowana ustawa mogłaby "wręcz doprowadzić do pogorszenia opieki zdrowotnej".
REKLAMA
Pytany o te zastrzeżenia rzecznik rządu Rafał Bochenek, podkreślił w poniedziałek, że jest nimi zdziwiony. - Pan wicepremier uczestniczył tutaj, w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, w spotkaniu z ekspertami - osobami, które pracowały nad tą ustawą. Były omawiane i wyjaśniane wszelkie zastrzeżenia, które miał do tej ustawy - powiedział.
Uwierzytelnianie zwolnień
Rząd we wtorek zajmie się też projektem wprowadzającym dodatkową formę uwierzytelniania elektronicznych zwolnień lekarskich. Zdaniem resortu rodziny i ZUS upowszechni to stosowanie takiej formy wystawiania zaświadczeń o niezdolności do pracy.
Zmiany mają doprowadzić do powszechnego stosowania elektronicznych zwolnień lekarskich. Projekt zakłada, że oprócz dotychczasowych sposobów podpisywania przez lekarzy takich zwolnień przesyłanych do ZUS drogą elektroniczną Zakład uruchomi możliwość podpisywania ich przy pomocy własnego systemu.
"Ustawa transplantacyjna"
Rada Ministrów omówi też nowelizację tzw. ustawy transplantacyjnej dostosowującą prawo do dyrektyw UE. Projekt przewiduje wprowadzenie norm przywozu do Polski tkanek i komórek ludzkich z krajów spoza UE.
REKLAMA
Celem noweli jest też zapewnienie monitorowania tkanek i komórek w drodze od dawcy do biorcy. Projekt przewiduje wprowadzenie niepowtarzalnego identyfikatora (jednolitego kodu europejskiego) stosowanego w odniesieniu do tkanek i komórek dystrybuowanych w UE. Kod ten będzie zawierał informacje o głównych cechach i właściwościach tkanek i komórek
W porządku obrad Rady Ministrów jest również projekt ustawy o inwestycjach w zakresie budowy lub przebudowy toru wodnego Świnoujście - Szczecin do głębokości 12,5 metra. (PAP)
pp/PAP
REKLAMA