Afera reprywatyzacyjna. "Ludzie, którzy są za to odpowiedzialni zaczęli się bać"

Ustawa dotycząca powołania Komisji Weryfikacyjnej trafiła do Senatu. Stanowiska rządu przedstawil wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki. 

2017-03-02, 21:09

Afera reprywatyzacyjna. "Ludzie, którzy są za to odpowiedzialni zaczęli się bać"

Wiceminister Patryk Jaki przekonywał, że ustawa już działa chociaż nie ma jeszcze Komisji Weryfikacyjnej. Zauważył, że od kiedy pojawił się projekt ustawy wstrzymano wszystkie postępowania administracyjne i nie ma żadnego nowego skandalu. - To już jest sukces, bo ludzie, którzy są za to odpowiedzialni zaczęli się bać - powiedział wiceminister. Pytany czy to on jest przewidywany na stanowisko szefa Komisji Weryfikacyjnej odpowiedział, że nie wie bo tą decyzję podejmie pani premier.


Powiązany Artykuł

23.jpg
Wiceminister sprawiedliwości: komisja weryfikacyjna ds. reprywatyzacji w ciągu 2-3 miesięcy

Senatorowie PO zapowiedzieli zgłoszenie szeregu poprawek a także wniosku o odrzucenie ustawy w całości. Komisje senackie zaproponowały poprawkę znoszącą podległość członków komisji jako sekretarzy stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości. Poprawkę poparł wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki. - To Sejm będzie powoływał sekretarzy stanu i oni nie będą podlegali nikomu - powiedział wiceminister. Poinformował też, że specjalny departament w Ministerstwie Sprawiedliwości zapewni członkom komisji profesjonalną obsługę administracyjną.

Według senatorów PO ustawa jest niezgodna z Konstytucją. Senator PO Bogdan Klich porównał zawarte w niej rozwiązania do dekretu z okresu PRL-u o powołaniu komisji nadzwyczajnej do walki ze szkodnictwem gospodarczym. Jego zdaniem jest to kopia sądu ludowego stawianego ponad prawem, poza prawem i poza polskim systemem prawnym.


Powiązany Artykuł

jaki patryk_1200.jpg
Komisja ds. reprywatyzacji. "Państwo odzyska funkcję wymierzania sprawiedliwości"

Senator sprawozdawca z PiS Zbigniew Cichoń powiedział, że zna wymieniony dekret z listopada 1945 roku i nie widzi podobieństw. - Tamten dekret dotyczył zwalczania przez komunistyczne państwo nadużyć gospodarczych, natomiast tutaj w istocie chodzi o ochronę prawną prawowitych właścicieli - mówił senator PiS.

REKLAMA

Komisja będzie centralnym organem administracji publicznej a jej członkom będzie przysługiwał dożywotni immunitet obejmujący ich działalność w komisji. Komisja będzie mogła uchylić decyzję reprywatyzacyjną i przekazać do ponownego rozpatrzenia organowi, który ją wydał. Będzie mogła też stwierdzić wydanie decyzji z naruszeniem prawa i nałożyć na osobę, która na tym skorzystała obowiązek zwrotu pieniędzy w kwocie odpowiadającej wartości bezprawnie przejętej nieruchomości. Komisja będzie mogła również wstrzymać postępowania sądów i dokonywać wpisów w księgach wieczystych. 

Po piątkowym głosowaniu w Senacie ustawa wróci do Sejmu, a potem zostanie przekazana do podpisu prezydenta.

fc

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej