Magierowski: prezydent podtrzymuje swe wątpliwości, ale szanuje wyrok TK
Prezydent Andrzej Duda podtrzymuje swe wątpliwości dotyczące nowelizacji Prawa o zgromadzeniach, z drugiej strony prezydent szanuje wyrok Trybunału Konstytucyjnego - powiedział dyrektor biura prasowego prezydenckiej kancelarii Marek Magierowski.
2017-03-16, 16:21
Posłuchaj
TK uznał, że przepisy nowelizacji Prawa o zgromadzeniach zaskarżone przed ich podpisaniem przez prezydenta Andrzeja Dudę, za zgodne z konstytucją. Czterech z 11 orzekających w sprawie sędziów TK zgłosiło zdanie odrębne do wyroku.
Zdaniem prezydenta, sprzeczny z konstytucją był m.in. przepis noweli, wprowadzający zgromadzenia cykliczne.
- Pan prezydent podtrzymuje swoje wątpliwości związane z tą ustawą, które zawarł we wniosku skierowanym do Trybunału Konstytucyjnego - powiedział Magierowski. Z drugiej strony - dodał - prezydent szanuje wyrok TK i będzie postępował zgodnie z konstytucją.
Powiązany Artykuł
Nowelizacja ustawy o zgromadzeniach. Jest decyzja Trybunału Konstytucyjnego
Przed podpisaniem ustawy prezydent może wystąpić do Trybunału Konstytucyjnego z wnioskiem w sprawie zgodności ustawy z konstytucją; prezydent nie może odmówić podpisania ustawy, którą TK uznał za zgodną z konstytucją.
REKLAMA
Jak wskazywano w prezydenckim wniosku do TK w odniesieniu do przepisów noweli wprowadzających zgromadzenia cykliczne, na podstawie jednej decyzji wojewody o wyrażeniu zgody, zgromadzenia cykliczne będą mogły się odbywać przez trzy lata, przy czym - w razie zgłoszenia innych zgromadzeń, które miałyby się odbyć w tym samym miejscu i czasie - zgromadzeniom cyklicznym przysługiwać ma ustawowe pierwszeństwo.
Marek Magierowski Prezydent szanuje wyrok TK i będzie postępował zgodnie z konstytucją
Według prezydenta nie było zaś podstaw, aby różnicować sytuację zgromadzeń, stosując kryterium częstotliwości ich przeprowadzania.
W przypadku uznania za konstytucyjny fragmentu nowelizacji odnoszącej się do zgromadzeń cyklicznych prezydent wniósł o stwierdzenie niekonstytucyjności dwóch zapisów szczegółowych z tych przepisów.
Wątpliwości prezydenta
Wątpliwości prezydenta budziło to, że ustawa nie pozwala organizatorowi zgromadzenia zaskarżyć do sądu zarządzenia zastępczego wojewody o zakazie zgromadzenia, jeśli wcześniej organ gminy nie wydał takiego zakazu. Według prezydenta, znaczenie takiego zarządzenia zastępczego nie jest ograniczone jedynie do relacji między wojewodą a gminą, lecz rzutuje na sytuację organizatora zgromadzenia.
Prezydent zakwestionował także przepisy ustawy o zakazie odbycia innych zgromadzeń w miejscu zgromadzeń cyklicznych, nakazujące stosowanie nowelizacji do zdarzeń, które miały miejsce przed jej wejściem w życie. Jak napisano we wniosku prezydenta, nie została wskazana jakakolwiek wartość konstytucyjna, która wymagałaby ochrony kosztem wprowadzenia rozwiązań z mocą wsteczną.
Magierowski pytany w czwartek, czy w związku z decyzją TK prezydent planuje inicjatywę legislacyjną, odparł: "Zapewne dyskusja na ten temat będzie się toczyła. Na razie takich planów w kancelarii nie ma".
REKLAMA
Wątpliwości co do składu?
Na pytanie, czy prezydent ma wątpliwości dotyczące składu orzekającego TK, odparł: "Skład orzekający w dzisiejszym posiedzeniu został wyznaczony przez prezes TK Julię Przyłębską i prezydent przyjął do wiadomości jej tłumaczenia związane z sędzią Warcińskim".
Prezes TK powiedziała, że skład TK orzekł, że nie ma jakichkolwiek przesłanek by wyłączyć sędziego Michała Warcińskiego z orzekania w sprawie nowelizacji Prawa o zgromadzeniach. Poinformowała, że wniosek o zbadanie sprawy złożył sam Warciński.
Według portalu konstytucyjny.pl sędzia Warciński powinien wyłączyć się z pełnego składu TK badającego nowelę Prawa o zgromadzeniach, gdyż opiniował on projekt na etapie prac legislacyjnych, jako ówczesny szef Biura Analiz Sejmowych.
Podczas rozprawy i ogłoszenia wyroku na salę nie zostały wpuszczone kamery telewizyjne ani fotoreporterzy. Rozprawa była transmitowana za pośrednictwem strony internetowej TK
ksem/
REKLAMA
REKLAMA