Zakończyło się posiedzenie senatu. Ustawy o górnictwie, konfiskacie rozszerzonej i przeciwdziałaniu przemocy - do prezydenta

Senat bez poprawek przyjął zmianę ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego. Ustawa umożliwia sprzedaż ziemi rolnej będącej własnością spółek górniczych przekazywanych do Polskiej Grupy Górniczej w ramach restrukturyzacji kopalń. Senat przyjął też kilka innych ustaw.

2017-03-16, 16:54

Zakończyło się posiedzenie senatu. Ustawy o górnictwie, konfiskacie rozszerzonej i przeciwdziałaniu przemocy - do prezydenta
(zdjęcie ilustracyjne). Foto: fot. aoc.gov

Przyznaje też związkowcom, którzy wcześniej pracowali pod ziemią i którym brakuje mniej niż 4 lata do emerytury, prawo do urlopu górniczego, czyli do wcześniejszej emerytury. Ustawę poparli senatorowie PiS, przeciw byli senatorowie PO.

Przywileje za zamknięcie kopalń?

W ocenie Bogdana Borusewicza, wicemarszałka Senatu z PO rząd dając ten przywilej związkowcom kupuje ich zgodę na wygaszanie niektórych kopalń. - To jest próba zabezpieczenia się przeciwko protestom, które mogłyby zorganizować związki zawodowe przeciwne wygaszaniu kopalni Krupiński i ewentualnie innych kopalń. Jakiś koszt rząd zdecydował się ponieść - powiedział polityk PO.

Należne prawo do urlopu

Krzysztof Tchórzewski, minister energii zaprzeczył podczas senackiej debaty, by była to forma przekupienia związkowców. Minister mówił, że rozwiązanie to jest sprawiedliwe wobec starszych działaczy, którzy, by uzyskać prawo do urlopu górniczego musieliby teraz zjechać pod ziemię.

- Ludzie zaufania społecznego, którzy byli wybierani, teraz są karani w ten sposób, że gdy ich zakład górniczy kończy funkcjonowanie, nie mogą skorzystać z urlopu górniczego, muszą wracać do pracy pod ziemią, a zwykle są już w takim wieku, w jakim choroby przewlekłe związane z pracą w górnictwie w coraz szerszym zakresie dotykają pracowników. Z tego tytułu tę grupę osób włączyliśmy do grupy mającej prawo do urlopu górniczego - powiedział minister. 

REKLAMA

Ustawa przewiduje, że czas pracy poświęcony na działalność związkową będzie wliczony do ogólnego stażu pracy uprawniającego do uzyskania urlopu górniczego. Ma wejść w życie następnego dnia po jej ogłoszeniu.
Nowelizację musi jeszcze podpisać prezydent.

12 poprawek do konfiskaty rozszerzonej 

Senat poparł z poprawkami nowelizację Kodeksu karnego dot. przepadku mienia pochodzącego z przestępstwa, w tym m.in. przedsiębiorstwa, które służyło jego popełnieniu. Ciężar dowodu w odniesieniu do korzyści majątkowej pochodzącej z przestępstwa przejdzie na oskarżonego.
Za ustawą ze zmianami zagłosowało 58 senatorów. Przeciw było 24, a jedna osoba wstrzymała się od głosu.

Senatorowie przyjęli w sumie 12 poprawek. Wprowadzili m.in. nowy typ przestępstwa polegającego na dostarczaniu środków na utrzymanie osób, grup lub związków, które finansują przestępstwa terrorystyczne, a także zdecydowali, że nie będzie przestępstwa w dwóch przypadkach dotyczących sieci teleinformatycznych, o ile sprawca np. działał w celu zwiększenia bezpieczeństwa, ale popełnił błąd.

Senat rozszerzył także uprawnienia policji i Żandarmerii Wojskowej do stosowania kontroli operacyjnej.

REKLAMA

Szereg poprawek Senatu ma charakter doprecyzowujący. Senatorowie zaproponowali m.in., by w przepisie mówiącym o tym, że przepadek mienia może być też orzeczony w przypadku, gdy sprawca zmarł, jest ciężko chory lub chory psychicznie, zabezpieczenie mienia stosowane było nie do wyroku sądu (jak jest w przyjętej ustawie), ale do prawomocnego wyroku - czyli już po ewentualnej apelacji.

Kolejnym takim przykładem jest poprawka, w myśl której, jeśli materiał dowodowy potwierdza popełnienie przestępstwa gospodarczego, prokurator może postanowić o wstrzymaniu określonej transakcji lub dokonaniu blokady rachunku - jak doprecyzowują senatorowie - "osoby fizycznej, prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, wykorzystanego do popełnienia przestępstwa".

Opozycja zgłosiła trzy wnioski mniejszości, które nie zostały jednak przyjęte. W jednym z nich zaproponowano skreślenie art. 23, na podstawie którego wprowadzane przepisy dot. przepadku mienia pochodzącego z przestępstwa działają wstecz, czyli w sprawach, które miały miejsce przed wejściem w życie ustaw. Kolejny proponował przedłużenie vacatio legis z 14 dni do miesiąca.

Zmniejszenie liczby lekarzy orzekających o śmierci mózgu

O śmierci mózgu będzie orzekać dwóch lekarzy specjalistów, a nie trzech jak obecnie - wynika z nowelizacji bez poprawek poparł Senat. Dwóch lekarzy będzie także stwierdzać nieodwracalne zatrzymanie krążenia, jeśli od zmarłego mają być pobrane narządy.

REKLAMA

Nowelizację poparło 76 senatorów, czterech było przeciw, a trzech wstrzymało się od głosu.

Zgodnie z nowelizacją, śmierć mózgu będzie stwierdzało dwóch lekarzy. Jeden z nich powinien być specjalistą w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii lub neonatologii, a drugi - neurologii, neurologii dziecięcej lub neurochirurgii.

Dotychczas o śmierci mózgu orzekała komisja złożona z trzech lekarzy o określonych specjalnościach. Ministerstwo Zdrowia, które przygotowało nowelizację, przekonywało, że w większości krajów europejskich, Stanach Zjednoczonych i Kanadzie dwóch lekarzy stanowi skład wystarczający do procedowania orzekania o śmierci mózgu.

REKLAMA

Ustawa o komornikach - z powrotem do Sejmu

Senat skierował w czwartek do Sejmu projekt nowelizacji ustawy o komornikach sądowych i egzekucji. Jest to wykonanie orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego z 2015 r. ws. stawki opłaty za opróżnienie lokalu mieszkalnego.

W wyroku z 2015 r. TK orzekł, że jeden z zapisów ustawy z 1997 r. jest niekonstytucyjny w zakresie, w jakim nie przewiduje odrębnej stawki opłaty stałej za opróżnienie lokalu mieszkalnego z rzeczy i osób w sytuacji, gdy dłużnik po wezwaniu przez komornika dobrowolnie wykonał obowiązek w wyznaczonym terminie.

Projekt Senatu wprowadza obniżenie opłaty stałej do wysokości 20 proc. przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego, przy czym za opróżnienie lokalu z rzeczy lub osób odrębną opłatę pobiera się od każdej izby.
Przewidziano też, że wszczęcie egzekucji może być uzależnione od uiszczenia przez wierzyciela zaliczki na poczet opłaty stałej. Nieuiszczenie zaliczki w terminie 7 dni od otrzymania przez wierzyciela wezwania do zapłaty, będzie powodować zwrot wniosku lub odmowę dokonania czynności. Wysokość zaliczki określona została na poziomie 10 proc. przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego.

Inicjatywę ustawodawczą w głosowaniu poparło 40 senatorów, podczas gdy 36 było przeciw, a sześcioro wstrzymało się od głosu. Teraz projektem zajmie się Sejm. 

REKLAMA

Zaostrzenie kar za przemoc wobec dzieci

Senat przyjął także dwie poprawki do nowelizacji prawa karnego, która zaostrza kary za ciężkie przestępstwa przeciw życiu, zdrowiu i wolności dzieci. Zaproponowano m.in. rezygnację z zaostrzenia kary za nieumyślne spowodowanie ciężkiego uszczerbku na zdrowiu.

Ustawa powstała wskutek współpracy Biura Rzecznika Praw Dziecka oraz Zespołu Analiz Systemowych kancelarii prezydenta, w którego skład wchodzą: Rzecznik Praw Obywatelskich, Rzecznik Praw Pacjenta, Rzecznik Finansowy, oraz przy współudziale Biura Interwencyjnej Pomocy Prawnej

KPRP i Biura Prawa i Ustroju KPRP. Sejm przyjął ją 24 lutego br.
Senatorowie zaproponowali m.in. rezygnację z zaostrzenia kary grożącej za nieumyślne spowodowanie ciężkiego uszczerbku na zdrowiu.

Za ustawą wraz z poprawkami głosowało 82 senatorów, nikt nie był przeciw, jedna osoba wstrzymała się od głosu.

REKLAMA

Kiedy ustawa wejdzie w życie, zostaną zaostrzone kary m.in. za okaleczenie, uprowadzenie, porzucenie dziecka czy handel dziećmi. Ponadto przestępstwem ma się stać niezgłaszanie czynów przeciwko życiu, zdrowiu, wolności i wolności seksualnej wymierzonych w dobro dziecka.

W myśl ustawy osoba znęcająca się fizycznie i psychicznie nad najbliższym - lub nad inną osobą pozostającą w stosunku zależności od sprawcy - będzie podlegała karze więzienia od 3 miesięcy do 5 lat. Gdy znęcanie dotyczyłoby osoby nieporadnej ze względu na wiek, stan psychiczny lub stan fizyczny - sprawca podlegałby karze więzienia od 6 miesięcy do lat 8.

Znęcanie się ze szczególnym okrucieństwem zagrożone byłoby karą od roku do 10 lat. W przypadku zaś, gdy pokrzywdzony w wyniku znęcania popełniłby samobójstwo, sprawca podlegałby karze pozbawienia wolności od 2 do 12 lat.

Regulacja zakłada też, że surowiej byłoby karane bezprawne pozbawienie wolności osoby poniżej 15. roku życia; kara wynosiłaby od 3 do 15 lat więzienia, czyli tyle samo, ile obecnie w przypadku przestępstwa pozbawienia wolności ze szczególnym udręczeniem. Projekt zakłada też podniesienie kary minimalnej za handel osobą w wieku poniżej 15. roku życia z trzech do pięciu lat pozbawienia wolności.

REKLAMA

Obowiązkiem byłoby zgłaszanie przestępstw przeciwko życiu, zdrowiu, wolności i wolności seksualnej, obyczajności wymierzonych w dobro dziecka. Przykładowo, osobie, która będzie miała wiedzę o akcie pedofilskim i nie powiadomi o nim organów ścigania, miałoby grozić do 3 lat pozbawienia wolności. 

Na wniosek senatora PO Jerzego Fedorowicza wyższa izba chwilą ciszy uczciła pamięć Wojciecha Młynarskiego. Poeta, satyryk, kompozytor, reżyser, twórca około dwóch tysięcy piosenek ogromną popularność zyskał jako wykonawca autorskich recitali. Zmarł wczoraj po długiej chorobie

dcz

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej