Grecja: anarchistyczne ugrupowanie stoi za listem, który wybuchł w MFW w Paryżu
- Greckie ugrupowanie anarchistyczne Konspiracja Komórek Ognia "prawdopodobnie stoi" za wysłaniem materiału wybuchowego do siedziby Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) w Paryżu - powiedział w czwartek grecki minister ds. porządku publicznego Nikos Toskas.
2017-03-16, 21:46
W wyniku eksplozji została lekko ranna asystentka dyrekcji MFW.
Przesyłka z Aten
"Francuskie władze właśnie poinformowały nas, że przesyłka była wysłana z Aten" - powiedział w stacji telewizyjnej Antena Nikos Toskas.
(Film - Ładunek wybuchowy w biurach Międzynarodowego Funduszu Walutowego w Paryżu. Jedna osoba została ranna. Źródło: AP/X-NEWS)
Poinformował też, że na przesyłce umieszczono fałszywy adres nadawcy, którym jakoby miał być Nikos Kikilias, deputowany i rzecznik prasowy opozycyjnej greckiej prawicowej partii Nowa Demokracja.
REKLAMA
Wcześniej to samo ugrupowanie przyznało się do wysłania do niemieckiego ministerstwa finansów przesyłki z mieszanką wybuchową i odbezpieczonym zapalnikiem. Przesyłka dotarła do Berlina w środę. Tam też podano fałszywy adres domniemanego nadawcy - opozycyjnego prawicowego deputowanego Adonisa Georgiadisa. Policja wykluczyła jakikolwiek związek obydwu greckich polityków z przesyłkami.
Terrorystyczna organizacja anarchistów
Konspiracja Komórek Ognia twierdziła, że do Berlina wysłano paczkę w ramach akcji "Nemezis" (po grecku "Sprawiedliwość"), która wymierzona jest w "system władzy".
(Film - F. Hollande po incydentach w Paryżu i Grasse przedłużył stan wyjątkowy do 15 lipca. Źródło: RUPTLY/X-NEWS)
Organizacja ta pojawiła się w 2008 roku i jej kilkunastu członków odsiaduje wysokie wyroki więzienia po aresztowaniu w 2011 roku. Specjalizowała się w wysyłaniu przesyłek z materiałami wybuchowymi, które dotarły do biur przywódców europejskich - kanclerz Angeli Merkel, premiera Włoch Silvio Berlusconiego i ówczesnego przewodniczącego Komisji Europejskiej Jose Emmanuela Barroso.
Grupa pojawiła się ponownie w 2014 roku, dokonując kolejnych zamachów, w których nie było ofiar.
REKLAMA
Przedłużenie stanu wyjątkowego
Prezydent Francois Hollande określił zdarzenie w MFW jako "zamach" i ogłosił w kraju przedłużenie stanu wyjątkowego "do 15 lipca".
Zarówno Niemcy, jak i MFW są przez grecką opinię publiczną obarczane odpowiedzialnością za politykę ostrego zaciskania pasa i wprowadzanie oszczędnościowych reform w kraju od czasu głębokiego kryzysu finansowego, który wybuchł w Grecji w 2010 roku.
dcz
REKLAMA