Dziś Rada Ministrów przyjmie stanowisko dotyczące negocjacji Brexitu
Londyn ma rozpocząć proces negocjacji 29 marca. W ciągu dwóch kolejnych dni Rada Europejska chce przygotować projekt wytycznych.
2017-03-21, 06:48
Posłuchaj
Posiedzenie rządu m.in. o Brexicie i ograniczeniu handlu w niedzielę. Relacja Karola Darmorosa (IAR)
Dodaj do playlisty
Powiązany Artykuł
![Brexit_1200_DOB.jpg](http://static.prsa.pl/images/707ac9b6-1062-4467-98f2-97c35344c8a9.jpg)
BREXIT
Według rzecznika rządu Rafała Bochenka stanowisko rządu będzie "polskim wkładem w stanowisko unijne na temat tego, jak cała procedura wyjścia i proces negocjacji powinien przebiegać". Jak podkreślił, w dokumencie "wybrzmi" postulat polskiego rządu, by cały proces negocjacji uwzględniał interesy wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej.
Bochenek dodał, że Wielka Brytania powinna mieć możliwość ścisłej współpracy z UE "z poszanowaniem" czterech swobód jednolitego rynku: przepływu towarów, usług, osób i kapitału. - Uważamy, że na pewno sytuacja Wielkiej Brytanii nie powinna być bardziej korzystna po wyjściu jej z Unii, niż sytuacja państw członkowskich, które do Wspólnoty będą należały - oznajmił.
TVP
Czym jeszcze zajmie się rząd?
Rząd zajmie także stanowisko wobec projektu ograniczeniu handlu w niedzielę. W czwartek Komitet Stały Rady Ministrów pozytywnie zaopiniował obywatelski, opracowany przez NSZZ "Solidarność", projekt w sprawie ograniczenia handlu w niedzielę i zarekomendował skierowanie go do dalszych prac. Komitet nie zarekomendował jednak utrzymania kar, zawartych w projekcie. W opinii nie ma też wskazania liczby niedziel, w których ma być handel ograniczony.
Ministrowie omówią ponadto poprawkę do rządowego, rozpatrywanego już w Sejmie, projektu ustawy o biegłych rewidentach. Jak powiedział podczas poniedziałkowej konferencji rzecznik rządu, celem tej przygotowanej w Ministerstwie Finansów poprawki jest wprowadzenie większej transparentności, "jeśli chodzi o współpracę między firmami audytorskimi, a tzw. jednostkami zainteresowania publicznego, czyli emitentami papierów wartościowych, zakładami ubezpieczeń i bankami".
Ministrowie omówią też projekt noweli ustawy o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Ma on prowadzić do "uproszczenia procedury wydatkowania środków z europejskiego funduszu rolnego na rzecz rozwoju obszarów wiejskich".
Projekt noweli ustawy o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich, którym również zajmie się rząd, dotyczy dopłat z budżetu państwa do ubezpieczeń upraw rolnych "na poziomie nawet 65 procent". Ponieważ ustawa ta, jak wskazał Bochenek, może stanowić pomoc publiczną, będzie musiała podlegać notyfikacji UE.
kk
REKLAMA