Coraz więcej piratów oprogramowania i muzyki w Polsce
W Polsce jest coraz więcej piractwa fonograficznego i nielegalnego oprogramowania - wynika z danych Koalicji Antypirackiej. Co roku przedstawiciele producentów audiowizualnych i oprogramowania wręczają nagrody "Złote Blachy" policjantom najbardziej zasłużonym w walce z tą przestępczością.
2017-03-31, 16:37
Posłuchaj
Bartłomiej Witucki z BSA The Software Alliance powiedział, że w przeprowadzonym w Polsce eksperymencie zakupów oprogramowania na aukcjach internetowych nie udało się kupić legalnego oprogramowania. Spośród aukcji wybrano różnych sprzedawców działających od dawna na portalu aukcyjnym, którzy oferowali popularne programy biurowe. Okazało się, że na 100 zakupionych egzemplarzy ani jeden nie był oryginalny.
Jarosław Mojsiejuk ze Stowarzyszenia Sygnał podkreślił, że rozwój internetu powoduje także wzrost liczby nielegalnych internetowych transmisji meczów czy pirackich stron z filmami. Polska mimo starań organów ścigania wciąż jest w pirackiej czołówce Unii Europejskiej.
Wśród nagrodzonych w tym roku przez Koalicję Antypiracką była Komenda Wojewódzka w Olsztynie. Podinspektor Krzysztof Knopik podkreśla, że piractwo przynosi zyski nie pojedynczym osobom, ale całym zorganizowanym grupom przestępczym, w których członkowie dzielą się obowiązkami. Inne osoby są odpowiedzialne za kwestie finansowe, inne za programowanie strony internetowej, a jeszcze inne pozyskują filmy, które potem są nielegalnie publikowane.
Tegoroczne "Złote Blachy" otrzymali policjanci z wydziałów do walki z cyberprzestępczością z Radomia, Rzeszowa i Olsztyna. Specjalną nagrodę otrzymali wykładowcy Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie.
REKLAMA
dad
REKLAMA