Odprawa kadry kierowniczej MON. Prezydent: oczekuję przejrzystej polityki kadrowej w wojsku

- Polityka kadrowa musi być prowadzona w sposób odpowiedzialny, planowy, zrozumiały dla kadry, żeby budowała morale polskiej armii a nie osłabiała - powiedział Andrzej Duda po odprawie rozliczeniowo-koordynacyjnej kadry kierowniczej MON i sił zbrojnych.

2017-04-12, 21:30

Odprawa kadry kierowniczej MON. Prezydent: oczekuję przejrzystej polityki kadrowej w wojsku

Posłuchaj

Prezydent po odprawie MON/IAR
+
Dodaj do playlisty

Prezydent ma nadzieję, że wszelkie ewentualne wątpliwości kadrowe - jeśli powstaną - będą rozwiązywane normalną drogą, "a nie dymisji, o których mówi się oficjalnie - w mediach. Ci, którzy te dymisje składają mówią, że są to dymisje z powodów rodzinnych - natomiast w kuluarach, jak słyszeliśmy niejednokrotnie, podają zupełnie inne powody" - mówił.

"

Andrzej Duda Trzeba mieć taką odwagę cywilną, żeby rozumieć swoją rolę, a po drugie, żeby mówić prawdę. I ja tej prawdy oczekuję, choćby to była prawda najtrudniejsza

- Trzeba mieć taką odwagę cywilną, żeby rozumieć swoją rolę, a po drugie, żeby mówić prawdę. I ja tej prawdy oczekuję, choćby to była prawda najtrudniejsza - powiedział prezydent po odprawie.

- Jeszcze raz powtarzam - żołnierze nie są politykami. Dymisje składają z przyczyn politycznych - politycy. Żołnierze są od dowodzenia armią, są również od zgłaszania swoich sugestii. Natomiast polityka kadrowa musi być prowadzona w sposób odpowiedzialny, w sposób planowy, w sposób zrozumiały dla kadry, żeby budowała ona morale polskiej armii a nie osłabiała - zaznaczył prezydent Duda.

TVP Info

REKLAMA

Podziękowania dla Antoniego Macierewicza

Prezydent poinformował, że przekazał je szefowi MON i kierownictwu ministerstwa "za dwie kwestie, które są istotne i które stanowią na przestrzeni poprzednich lat zdarzenie nowe, szczęśliwe. A mianowicie pełne zrealizowanie w zeszłym roku budżetu na wydatki związane z polskim bezpieczeństwem militarnym i obroną narodową".

Duda podziękował także za zrealizowanie przetargów na samoloty dla VIP-ów.

"

Andrzej Duda Mam nadzieję, że ta skuteczność, która została pokazana w tych sprawach, będzie realizowana nadal, jeśli chodzi o realizacji programu modernizacji polskich sił zbrojnych

- Te procedury, które były związane z zakupem samolotów, którymi mają podróżować najważniejsze osoby w państwie, one mimo wszystkich przeciwności po dziesięcioleciach można tak powiedzieć wreszcie zostały dopełnione i te samoloty wreszcie będą - mówił.

Jak mówił, zakup tych maszyn "to jest kwestia prestiżu Rzeczypospolitej". - To jest wreszcie kwestia bezpieczeństwa państwa, o czym wszyscy powinniśmy pamiętać zwłaszcza po 10 kwietnia 2010 roku (...) i mam nadzieje, że dla nikogo nie stanowi to kwestii dyskusyjnej - dodał prezydent.

REKLAMA

- Mam nadzieję, że ta skuteczność, która została pokazana w tych sprawach, będzie realizowana nadal, jeśli chodzi o realizacji programu modernizacji polskich sił zbrojnych - podkreślił Duda.

Polska armia będzie liczniejsza

- Zakładamy, że do roku 2019 w armii będzie ponad 150 tys. żołnierzy, a po latach 2020-2022 – 200 tys. żołnierzy - poinformował z kolei minister obrony narodowej Antoni Macierewicz po odprawie kierowniczej kadry MON i sił zbrojnych.

Macierewicz zaznaczył, że zmiany w armii muszą także dotyczyć jej liczebności.

- Zakładamy – i taki program został przedstawiony przeze mnie podczas dzisiejszej narady – że do roku 2019 to będzie ponad 150 tys. żołnierzy, a po roku 2020-2022 – 200 tys. żołnierzy - zapowiedział.

REKLAMA

- Aby ten cel osiągnąć, niezbędne jest także lepsze finansowanie, skuteczniejsze finansowanie polskiej armii. Za zgodą i po rozmowie z panem prezydentem projekt odpowiedniej ustawy został złożony i omówiony z panią premier Beatą Szydło - powiedział minister.

Wyraził przekonanie, że wkrótce zostaną uchwalone przepisy, zgodnie z którymi budżet obronny będzie ustalony na minimum 2 proc. PKB planowanego na dany rok, a nie - jak teraz - za rok poprzedni.

Odprawa kierownictwa resortu, najwyższych dowódców wojskowych i dyrektorów komórek organizacyjnych Ministerstwa Obrony Narodowej to coroczna narada, podczas której podsumowuje się realizację zadań z ubiegłego roku i określa priorytety dla resortu i wojska na kolejne miesiące. Zasadnicza część spotkania odbywa się zawsze za zamkniętymi drzwiami.

zi

REKLAMA


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej