Rozpoczynają się najważniejsze święta chrześcijan. Dziś Wielki Czwartek
Chrześcijanie na całym świecie obchodzą Wielki Tydzień. To dla nich najważniejszy okres w roku. Szczególne uroczystości rozpoczną się wieczorem i potrwają do niedzieli. To tak zwane Triduum Paschalne, czyli trzy dni, w które wspomina się mękę, śmierć i Zmartwychwstanie Chrystusa.
2017-04-13, 13:31
Posłuchaj
Ksiądz Waldemar Chrostowski mówi, że pamięć o biblijnym Wieczerniku przetrwała dzięki Apostołom (IAR)
Dodaj do playlisty
W Wielki Czwartek Triduum Paschalne rozpoczyna się wieczorem, ale ten dzień jest wyjątkowy już od rana. W żadnej katolickiej parafii aż do wieczora nie odprawia się Mszy św. Kapłani idą natomiast do katedry, aby na Mszy Krzyżma modlić się razem ze swoim biskupem i odnowić przed nim przyrzeczenia składane podczas święceń. W czasie tej Mszy św. biskup błogosławi oleje używane później do udzielania sakramentów oraz konsekracji kościołów i ołtarzy.
W Wielki Czwartek wieczorem jest odprawiana Msza Wieczerzy Pańskiej, która rozpoczyna Święte Triduum Paschalne. Jest ona sprawowana na pamiątkę Ostatniej Wieczerzy, podczas której Chrystus ofiarował Bogu Ojcu pod postaciami chleba i wina swoje Ciało i Krew, a następnie dał apostołom do spożycia oraz nakazał im, by czynili to na Jego pamiątkę. Było to ustanowienie dwóch sakramentów: kapłaństwa i eucharystii.
Z wieczorną liturgią łączy się obrzęd obmycia nóg przez biskupa dwunastu mężczyznom. Ma on upamiętniać Ostatnią Wieczerzę, kiedy Jezus obmył nogi uczniom. Jego symbolikę wyjaśniają towarzyszące mu słowa "Przykazanie nowe daję wam, abyście się wzajemnie miłowali..." z ewangelii według św. Jana.
W Wielki Czwartek na zakończenie liturgii następuje przeniesienie Najświętszego Sakramentu do kaplicy zwanej "ciemnicą". Symbolizuje to uwięzienie Chrystusa przed śmiercią. Od tej chwili aż do wieczora w Wielką Sobotę, w kościołach milkną dzwony i organy, a odzywają się drewniane kołatki.
REKLAMA
Wielki Piątek to jedyny dzień w roku, w którym nie odprawia się Mszy św. Wiernych obowiązuje post ścisły. Od rana w kościołach trwa adoracja Najświętszego Sakramentu. Wieczorem odbywa się Liturgia Męki Pańskiej, czyli nabożeństwo, w czasie którego przypominana jest męka Chrystusa, a wierni adorują krzyż. Tego dnia odprawiane są nabożeństwa Drogi Krzyżowej.
W Wielką Sobotę także nie odprawia się Mszy św. To dzień ciszy i czuwania przy Grobie Pańskim. Jedynym obrzędem jest święcenie pokarmów.
Agencja TVN/x-news
Wielkanoc rozpoczyna się w sobotę po zachodzie słońca. Wynika to z rachuby czasu przejętej przez kościoły z tradycji żydowskiej. U Żydów po zachodzie słońca rozpoczyna się nowy dzień. Najważniejszym punktem Wielkiej Soboty jest wieczorna, bardzo uroczysta Wigilia Paschalna. To najważniejsza modlitwa w całym roku. Wszystkie obrzędy Wigilii Paschalnej odbywają się w nocy. Już wtedy wierni czczą moment Zmartwychwstania Chrystusa. Obrzędy kończy procesja rezurekcyjna.
REKLAMA
Choć procesje rezurekcyjne odbywają się na zakończenie Wigilii Paschalnej, Kościół katolicki w Polsce utrzymuje też rodzimy zwyczaj i od niej rozpoczyna o świcie obchody Niedzieli Zmartwychwstania. Po jej zakończeniu w kościele odśpiewywany jest hymn "Te Deum". Modlitwa tego dnia jest również bardzo uroczysta.
W tym roku katolicy, grekokatolicy, wierni kościołów wschodnich, luteranie i prawosławni będą obchodzić Wielkanoc tego samego dnia. Tak bywa średnio co trzy lata. Zwykle z uwagi na stosowanie przez kościoły różnych kalendarzy: słonecznego i księżycowego, katolicy i luteranie obchodzą święta wcześniej niż pozostali chrześcijanie.
kh
REKLAMA
REKLAMA