Wielki Piątek. Papież Franciszek przewodniczył nabożeństwu Męki Pańskiej
W homilii kaznodzieja Domu Papieskiego ojciec Raniero Cantalamessa mówił o zalewie informacji o śmierci i przypomniał ofiary ataku chemicznego w Syrii i zamachów w Egipcie.
2017-04-14, 19:52
Przez kilka pierwszych minut nabożeństwa Ojciec Święty leżał na ziemi przed głównym ołtarzem bazyliki świętego Piotra.
"Krzyż jest definitywnym 'nie'"
Ojciec Raniero Cantalamessa powiedział w kazaniu, że opowieść o Męce Jezusa to opis straszliwej śmierci. Zauważył, że obecnie niemal codziennie napływają informacje o kolejnych zabitych i aktach przemocy.
- Także w ostatnich dniach słyszeliśmy o cywilach i dzieciach syryjskich zabitych przez broń chemiczną, jak i o 38 Koptach zamordowanych w Egipcie w Niedzielę Palmową. Wiadomości te następują po sobie z taką prędkością, że każdego wieczora zapomina się o tych z poprzedniego dnia - stwierdził kaznodzieja.
Krzyż - wskazał - jest "definitywnym i nieodwracalnym 'nie' Boga wobec przemocy, niesprawiedliwości, nienawiści, kłamstwa, wszystkiego, co nazywamy złem, i jednocześnie równie nieodwracalnym 'tak' dla miłości, prawdy, dobra".

"Jest nadzieja dla społeczeństwa"
Włoski zakonnik przywołał tezy zmarłego niedawno socjologa i filozofa Zygmunta Baumana na temat płynnej nowoczesności, w której brak trwałego oparcia, "niepodlegających dyskusji wartości", "skały na morzu, której można się złapać".
- Wszystko jest płynne, nawet różnice płci - dodał kaznodzieja.
Ojciec Cantalamessa ocenił, że nie jest prawdą to, co napisał Jean-Paul Sartre, że "tam, gdzie rodzi się Bóg, umiera człowiek". - Prawdą jest coś przeciwnego: tam, gdzie umiera Bóg, umiera człowiek - oświadczył.
- Jest nadzieja, także dla takiego płynnego społeczeństwa jak nasze. Jest nadzieja, bo nad nim jest krzyż Chrystusa - zaznaczył kaznodzieja.
Droga Krzyżowa w Koloseum
O godz. 21.15 w Koloseum rozpocznie się Droga Krzyżowa pod przewodnictwem papieża.
Na prośbę Franciszka rozważania napisała francuska biblistka prof. Anne-Marie Pelletier. Przemoc, niezliczone ofiary wojen, gwałcone dzieci, tortury, dramat migrantów - to opisy z rozważań Drogi Krzyżowej.
Pierwsza droga krzyżowa w Koloseum została zorganizowana w 1750 roku przez papieża Benedykta XIV. Pomysłodawcą jej był św. Leonard z Porto Maurizio.
W miejscu, które uważane jest za miejsce śmierci chrześcijan ustawiono stacje drogi krzyżowej. Od tamtej pory organizowano ją corocznie.
REKLAMA
W roku 1870 po likwidacji Państwa Kościelnego przerwano tę tradycję. Wznowił ją w 1964 papież Paweł VI.
W związku z zagrożeniem terrorystycznym nabożeństwu Drogi Krzyżowej będą towarzyszyć nadzwyczajne środki bezpieczeństwa. Po raz pierwszy wszyscy wierni przejdą kontrolę wykrywaczami metalu.
***
Dziś drugi dzień Triduum Paschalnego, Wielki Piątek. Dla chrześcijan to dzień zadumy i refleksji nad męką i śmiercią Chrystusa.
W Kościele katolickim nie jest sprawowana żadna msza. Wieczorem wierni uczestniczą natomiast w uroczystej Liturgii Męki Pańskiej na zakończenie, której udzielana jest Komunia święta. Organizowane są także publicznie nabożeństwa Drogi Krzyżowej.
kk
REKLAMA
REKLAMA