Ogłoszono nominacje do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej
Tomasz Bąk, Jerzy Kronhold, Tomasz Różycki, Marcin Sendecki i Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki to nominowani do tegorocznej Nagrody im. Wisławy Szymborskiej. Autor najlepszego tomu poetyckiego zostanie ogłoszony 10 czerwca podczas gali w Centrum Kongresowym ICE w Krakowie.
2017-04-26, 15:07
Nazwiska nominowanych w piątej edycji nagrody podał w środę podczas konferencji prasowej w Krakowie członek kapituły Andrej Chadanowicz. Ocenił on, że w tym roku nadesłanej na konkurs wartościowej poezji było o wiele więcej, niż tych pięć nominowanych pozycji.
Tomasza Bąka kapituła nominowała za tom „[beep] generation” (WBPiCAK Poznań), Jerzego Kronholda za „Skok w dal” (Wydawnictwo Literackie), Tomasza Różyckiego za „Litery” (Wydawnictwo A5), Marcina Sendeckiego za „W” (Biuro Literackie) oraz Eugeniusza Tkaczyszyna-Dyckiego za „Nie dam ci siebie w żadnej postaci” (Wydawnictwo Lokator).
Sekretarz Nagrody Paulina Małochleb poinformowała, że w tym roku jury postanowiło nie przyznawać nagrody w drugiej równorzędnej kategorii - za tom przełożony na język polski. Jej laureatami zostają poeta obcy oraz jego tłumacz lub zespół tłumaczy. Głównym powodem – tłumaczyła Małochleb - była dysproporcja w liczbie zgłoszeń: na ponad 250 nadesłanych tomów tylko 13 było poezją tłumaczoną. Najprawdopodobniej od przyszłego roku nagroda w tej kategorii będzie przyznawana co dwa lata.
Wszystkie zgłoszenia oceniło międzynarodowe jury, którego przewodniczącą jest krytyk i historyk literatury Joanna Orska. W skład wchodzą znawcy literatury i tłumacze: Andrej Chadanowicz (Białoruś), Bernhardt Hartmann (Niemcy), William Martin (USA), Abel Murcia Soriano (Hiszpania), Marian Stala (Polska), Dorota Walczak-Delanois (Belgia).
REKLAMA
Laureat tegorocznej edycji Nagrody im. Wisławy Szymborskiej otrzyma statuetkę i 100 tys. zł. Jej wręczenie nastąpi 10 czerwca podczas Festiwalu Miłosza w Krakowie. Połączenie Nagrody im. Wisławy Szymborskiej i Festiwalu Miłosza ma stanowić nawiązanie do Spotkań Poetów Wschodu i Zachodu, które w latach 90. organizowano w Krakowie pod patronatem Wisławy Szymborskiej i Czesława Miłosza.
pp/PAP
REKLAMA