Prezydent podpisał ustawę o obchodach 100-lecia niepodległości Polski

Powołanie Komitetu Narodowych Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości RP, złożonego m.in. z prezydenta, marszałka Sejmu, marszałka Senatu i premiera, zakłada ustawa o obchodach 100-lecia niepodległości Polski, podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę.

2017-04-28, 14:51

Prezydent podpisał ustawę o obchodach 100-lecia niepodległości Polski
Prezydent Andrzej Duda. Foto: prezydent.pl

Posłuchaj

To ustawa, na którą czekają nasi rodacy na Wschodzie - podkreśla w rozmowie z Polskim Radiem sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Adam Kwiatkowski (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Ustawę o Narodowych Obchodach Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej prezydenta podpisał 27 kwietnia - poinformowała PAP w piątek Kancelaria Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Celem ustawy jest stworzenie ram organizacyjnych, które umożliwią przygotowanie Narodowych Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej, odbywających się w latach 2017–2021. "Przeprowadzenie uroczystych obchodów ma na celu trwałe uwiecznienie w pamięci Polaków wydarzeń oraz osób związanych z odradzaniem się Państwa Polskiego" - napisano w informacji KPRM.

Ustawa oddaje przygotowanie i przeprowadzenie Narodowych Obchodów w ręce Komitetu Narodowych Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej, złożonego po pierwsze z najwyższych władz Rzeczypospolitej, w tym prezydenta, marszałka Sejmu, marszałka Senatu, premiera i wskazanych w ustawie członków Rady Ministrów, Pełnomocnika Rządu do spraw obchodów Stulecia Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej oraz prezesa Instytutu Pamięci Narodowej.

Udział partii politycznych

Oprócz władz państwowych ustawa zakłada, że w przygotowaniu Narodowych Obchodów powinny brać udział partie polityczne i inne ugrupowania.

REKLAMA

Powiązany Artykuł

Józef_Piłsudski_and_Józef_Haller_ 663.jpg
JÓZEF PIŁSUDSKI

Po wyrażeniu zgody przez właściwy organ partii lub ugrupowania, udział w pracach Komitetu wezmą przedstawiciele partii politycznych lub ugrupowań, które tworzą klub parlamentarny albo poselski w Sejmie, oraz tych, które w Sejmie obecnej kadencji nie są reprezentowane, lecz którym przysługuje subwencja z budżetu państwa.

Partie polityczne, które uprawnienie do subwencji otrzymały tworząc koalicję wyborczą, będą miały możliwość wskazania łącznie jednego przedstawiciela na członka Komitetu. Przedstawiciele partii politycznych i ugrupowań powoływani i odwoływani będą przez prezydenta, po wyrażeniu zgody przez partię lub ugrupowanie.

Trzecią grupę podmiotów biorących udział w pracach Komitetu tworzą przedstawiciele kościołów i innych związków wyznaniowych, środowisk kultury i nauki, samorządu terytorialnego, związków zawodowych, organizacji kombatanckich i innych organizacji społecznych lub osoby szczególnie zasłużone dla Polski. Osoby te powoływane i odwoływane będą przez prezydenta.

Celem Komitetu jest realizowanie w latach 2017-21 zadań mających na celu upamiętnienie i uczczenie wydarzeń oraz osób związanych z odzyskaniem i utrwaleniem niepodległości przez Polskę. Jednym z głównych zadań Komitetu będzie coroczne uchwalenie na dany rok planu obchodów państwowych uroczystości.

REKLAMA

Promocja za granicą

Komitet będzie też promował w kraju i za granicą "ideę upamiętnienia odzyskania i utrwalenia niepodległości przez" Polskę, inicjował współpracę pomiędzy organami władzy państwowej, samorządu terytorialnego, kościołami i innymi związkami wyznaniowymi, partiami politycznymi, związkami zawodowymi, organizacjami kombatanckimi i innymi organizacjami społecznymi itp.

Będzie też wyrażał - na wniosek prezydenta - opinię w sprawach udzielenia patronatu prezydenta nad uroczystościami związanymi z uczczeniem rocznicy.

Uchwalona ustawa zawiera również przepisy proceduralne, dotyczące sposobu zwoływania i organizacji posiedzeń Komitetu, warunków uczestniczenia w jego pracach oraz utrwalania posiedzeń w formie protokołu. Decyzje Komitetu zapadać będą w formie uchwał, zwykłą większością głosów, w głosowaniu jawnym, w obecności co najmniej połowy członków Komitetu.

Obsługę organizacyjną Komitetu sprawować będzie sekretariat Komitetu prowadzony w urzędzie obsługującym ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego. Za udział w pracach Komitetu nie będzie przysługiwało wynagrodzenie.

REKLAMA

Ustawa wejdzie w po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

pp/PAP


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej