Premier wraca z Chin. Posiedzenie rządu ważne dla komorników i dziennikarzy

Premier Beata Szydło i jej ministrowie zajmą się we wtorek m.in. projektem nowej ustawy o komornikach sądowych oraz o kosztach komorniczych a także omówią projekt nowelizacji Prawa prasowego.

2017-05-16, 08:19

Premier wraca z Chin. Posiedzenie rządu ważne dla komorników i dziennikarzy
Premier Beata Szydło. Foto: P. Tracz / KPRM

Posłuchaj

Reforma komorników na rządzie. Relacja Kseni Maćczak (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Rząd zajmie się też m.in. projektem ustawy o wykonywaniu zadań z zakresu promocji polskiej gospodarki przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu (PAIH).

Polska Agencja Inwestycji i Handlu pod tą nazwą działa od początku lutego, kiedy zastąpiła Polską Agencję Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIiIZ).

Projekt ustawy dotyczący PAIH ma m.in. określić zadania Agencji i służyć poprawie koordynacji promocji gospodarczej za granicą.

Zgodnie z nim do działań promocji polskiej gospodarki realizowanych przez PAIH wliczono: promocję eksportu polskich firm, zwłaszcza małych i średnich, promocję polskich branż, wspieranie napływu bezpośrednich inwestycji zagranicznych i inwestycji polskich za granicą, wspieranie inwestycji polskich na terenie kraju.

Agencja ma także dostarczać przedsiębiorcom informacje ekonomiczno-handlowe na temat rynków zagranicznych, a inwestorom zagranicznym informacje na temat warunków i uregulowań prawnych prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce.

PAIH ma prowadzić również portal informacyjny, organizować imprezy informacyjne oraz promocyjne w kraju i poza nim. Ponadto, będzie zajmować się działalnością wydawniczą.

Realizacji zadań Agencji służyć mają jej zagraniczne biura. Budżet Agencji mają zasilić fundusze z likwidacji Wydziałów Promocji Handlu i Inwestycji (WPHI), które działały przy polskich ambasadach.

REKLAMA

Reforma komorników

Rada Ministrów zajmie się też projektami ustaw: o komornikach sądowych oraz o kosztach komorniczych.

W pierwszym projekcie przewidziano m.in., że wszystkie czynności egzekucyjne prowadzone w terenie mają być obowiązkowo nagrywane, dłużnik zaś ma otrzymywać przy egzekucji specjalny formularz skargi na czynności komornika - "jasny i prosty do wypełnienia nawet dla laika".

W sposób istotny zwiększone mają też zostać uprawnienia nadzorcze i kontrolne ministra sprawiedliwości nad komornikami.

Drugi projekt ma uregulować koszty postępowań prowadzonych przez komornika sądowego.

W projekcie - jak wskazano w uzasadnieniu - zracjonalizowano m.in. wysokość opłat egzekucyjnych przez wskazanie, że opłata minimalna wynosi 100 zł, a maksymalna nie może przekraczać 50 tys. zł.

REKLAMA

W sprawach o egzekucję ze świadczeń pieniężnych jednym z podstawowych założeń ma być - co do zasady - jednolita wysokość opłaty egzekucyjnej określona jako 10 proc. egzekwowanego roszczenia.

Zmiany dla dziennikarzy

Rząd omówi też projekt nowelizacji Prawa prasowego, który zakłada m.in. zmiany dotyczące autoryzacji. Ma być ona możliwa tylko w sytuacji, gdy rozmówca dziennikarza o nią poprosi.

Ponadto rozmówca będzie miał określony czas na jej przeprowadzenie. W przypadku dzienników będzie to sześć godzin, od momentu otrzymania tekstu, a w przypadku czasopism - 24 godziny.

Jeśli w tym czasie autoryzacja nie zostanie odesłana, dziennikarz będzie mógł uznać, że rozmówca wyraża zgodę na publikację wypowiedzi.

Propozycja przewiduje też "dekomunizację" obecnie obowiązujących przepisów Prawa prasowego poprzez usunięcie "nieaktualnej siatki pojęciowej". Obecnie obowiązujące Prawo prasowe pochodzi z 1984 roku.

Rząd zapozna się też z informacją ministra rolnictwa Krzysztofa Jurgiela dotyczącą polskich priorytetów w kontekście wspólnej polityki rolnej po 2020 roku.

kk

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej