Ruszyły konsultacje społeczne programu "Za życiem". Elżbieta Rafalska: osoby niepełnosprawne są pełnoprawnymi obywatelami naszego państwa
- Zależy nam na tym, aby w ramach programu "Za życiem" wypracować najlepsze rozwiązania, dlatego prowadzimy szerokie konsultacje - mówi Elżbieta Rafalska. Będą trwały do marca przyszłego roku, a przeprowadzi je Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej we współpracy z Caritas Polska.
2017-05-17, 13:45
Posłuchaj
Szefowa MRPiPS powiedziała na konferencji prasowej, że w tym roku program ma zapewnione finansowanie na poziomie 511 milionów złotych. W latach 2017 - 2021 ma zostać na jego realizację przeznaczone ponad 3 miliardy złotych.
- Osoby niepełnosprawne są pełnoprawnymi obywatelami naszego państwa - podkreśliła i dodała, że dużym zainteresowaniem cieszy się projekt tak zwanych mieszkań chronionych. - W naszych rozwiązaniach proponujemy dwa typy mieszkań: treningowe, które pozwoliłoby się nauczyć umiejętności samodzielnego funkcjonowania oraz wspomagane - dla osób, które nie są całkowicie samodzielne - tłumaczy minister.
Elżbieta Rafalska powiedziała także, że ministerstwu zależy, aby wsparciem objęte były nie tylko osoby niepełnosprawne, ale też ich bliscy.
REKLAMA
Udział w konfrerencji wzięli także pełnomocnik rządu do spraw osób niepełnosprawnych Krzysztof Michałkiewicz oraz ksiądz Marian Subocz, dyrektor Caritas Polska.
"Konsultacje-plus"
"Konsultacje-plus" to cykl szesnastu regionalnych i dwóch ogólnopolskich konferencji połączonych z warsztatami, podczas których odbędzie się społeczne opiniowanie zmiany ustaw w związku z wejściem w życie programu "Za życiem". Zorganizowane zostaną również 32 spotkania ze środowiskami osób niepełnosprawnych.
Konsultacje skierowane są do przedstawicieli organizacji zajmujących się kwestiami wychowawczymi, socjalnymi, niepełnosprawnością oraz do wszystkich zainteresowanych.
REKLAMA
***
Program "Za życiem" zaczął działać w styczniu. Jego celem jest wsparcie osób niepełnosprawnych i ich rodzin. Jednym z podstawowych założeń jest zapewnienie dostępu do wszechstronnej opieki nad kobietą w okresie ciąży, w tym powikłanej, oraz porodu i połogu, a także wczesnego wspomagania rozwoju dziecka.
Jak informuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej - w 2017 roku na realizację programu zaplanowano 511 milionów złotych. W latach 2017-2021 na program zostaną przeznaczone łącznie 3 miliardy 700 milionów. złotych.
kh
REKLAMA