Hologramy serca, opaski alarmujące lekarzy. "Druk 3D przy tym to już przeszłość". Zaskakujące polskie innowacje

Holograficzne gogle, które pozwolą przeprowadzić symulację operacji na sercu konkretnego pacjenta, opaska do zdalnego opiekowania się chorym, która alarmuje, gdy np. zaburzy się rytm serca, długopis, który przetwarza pismo lekarza w elektroniczną dokumentację, tłumacz języka migowego – to tylko niektóre z projektów, które przedstawiono w Polsce delegacji europosłów z komisji ds. badań, przemysłu i energii Parlamentu Europejskiego.

2017-05-23, 17:08

Hologramy serca, opaski alarmujące lekarzy. "Druk 3D przy tym to już przeszłość". Zaskakujące polskie innowacje
Jedna z prezentacji, poświęconych wykorzystaniu najnowszych technologii w medycynie . Foto: PolskieRadio.pl

Polskę odwiedziła delegacja komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii Parlamentu Europejskiego (ITRE). W skład delegacji wchodzą europosłowie Michał Boni, Jerzy Buzek, Zdzisław Krasnodębski,  Krystyna Łybacka, Maria Spyraki. Jak tłumaczył Jerzy Buzek, co roku ITRE organizuje kilka takich wizyt do różnych krajów, potem wszystkim członkom komisji prezentuje się sprawozdanie,  a następnie wnioski z takich spotkań z przedsiębiorcami i naukowcami są wykorzystywane w przygotowywanej przez komisję legislacji.

***

W ramach wizyty eurodeputowani odwiedzili w poniedziałek m.in. stołeczny Campus Warsaw. Ośrodek to inicjatywa koncernu Google’a. Tam swoje pomysły na globalne biznesy przedstawiły polskie firmy, zajmujące się e-medycyną i telemedycyną, a następnie przedstawiciele młodych start-upów.


Europosłowie i przedstawiciele biznesów wykorzystujących nowe technologie w medycynie Europosłowie i przedstawiciele biznesów wykorzystujących nowe technologie w medycynie

Medycyna przyszłości

W pierwszym bloku swoje pomysły przedstawili naukowcy i przedsiębiorcy, którzy chcą łączyć rozwiązania medyczne z najnowszymi technologiami, czasem dopiero przecierającymi swoje szlaki do świadomości opinii publicznej. Polscy innowatorzy chcą wprowadzić do medycyny rozwiązania bazujące na rozszerzonej rzeczywistości, gromadzeniu i przetwarzaniu dużej ilości danych, wykorzystać holografię, rozwiązania oparte na chmurach danych i inne najnowsze techniki.  Swoje rozwiązania starają się adresować do międzynarodowego kręgu odbiorców, czasem dlatego, że rynek w Polsce jest jeszcze zbyt ograniczony. Niektóre z prezentowanych rozwiązań są jeszcze na etapie idei, inne zostały już wcielone w życie. Są wśród nich rozwiązania oparte na najnowszych technologiach, adresujące najpilniejsze wyzwania współczesnego świata, jakim są m.in. starzejące się społeczeństwo, choroby cywilizacyjne.

REKLAMA


Prezentacja nowych technologii w kardiologii Prezentacja nowych technologii w kardiologii

Innowatorów ugościł Google

Prezentacje miały miejsce w jednej z sal Campus Warsaw. Jak tłumaczył Rafał Plutecki, dyrektor tego ośrodka, jest to inicjatywa non-profit koncernu Google. Jej celem jest udostępnienie młodym przedsiębiorcom i kandydatom na przedsiębiorców, głównie z branży informatycznej, przestrzeni do stawiania pierwszych kroków, zawierania kontaktów, a potem rozwijania ich biznesu. Jak mówił, pięć lat temu Google zdecydował się rozpocząć program Google for Entrepreneurs – bo początki Google’a były w garażu, zaczęło się od dwóch osób, by po 20 latach przekształcić się w olbrzymią firmę z branży nowych technologii. Misją jest połączenie globalnej sieci start-upów – inwestorów, przedsiębiorców, którzy zaczynają od pomysłu, a chcą stworzyć duże przedsiębiorstwo.

Inicjatywa campusów pojawiła się kilka lat temu i podobnie znajdują się w kilku innych miastach, w Londynie, Madrycie, Seulu, Sao Paolo, Tel Aviwie, planowane jest wkrótce otwarcie takiego centrum w Berlinie. W ośrodkach takich znajduje się kawiarnia, która pomyślana jest jako miejsce spotkań z doradcami czy inwestorami, są tam organizowane programy, które pomagają rozwinąć prowadzoną działalność (tzw. akcelearatory), jest to miejsce warsztatów, kursów, różnych wydarzeń, organizowanych z myślą o przedsiębiorcach i ich rozwoju. Rafał Plutecki powiedział, że w zeszłym roku Campus Warsaw odwiedziło 21 tysięcy osób. Kampus w Warszawie ma oddziaływać na cały region Europy Środkowo-Wschodniej. Dodał, że potencjał naszego regionu jest bardzo duży, jest tu dużo absolwentów kierunków technicznych, w połączeniu z funduszami i przekazaniem "know how" powinno to przynieść rezultaty.

Komisje PE przygotowuje nowe przepisy

Były szef PE Jerzy Buzek mówił, że europosłowie chcą poznać przeszkody, usłyszeć  porady jeśli chodzi o legislację, chcą wiedzieć jaki jest stan rzeczy, co robić w przyszłości. Jest to wizyta oficjalna, to oficjalna informacja – mówił.

REKLAMA

Podkreślił, że członkowie komisji położyli nacisk na dwie ważne kwestie: jednolity rynek cyfrowy oraz badania i innowacje, bo komisja PE tworzy przepisy prawne dotyczące tych kwestii. Ważne jest, jak przygotować program wspierający badania – mówił. Jerzy Buzek powiedział, że wkrótce posłowie zaczną pracę nad 9. programem ramowym – to około 100 mld euro na 7 lat (chodzi o europejski program na rzecz badań, rozwoju, innowacji), trwa też, jak mówił, "wielka walka” o jednolity rynek cyfrowy.

W programie wizyty delegacji  Parlamentu Europejskiego w Polsce były też m.in. odwiedziny w Centrum Technologii ICM, wCentrum Czystych Technologii Węglowych w Zabrzu oraz Jagiellońskim Centrum Innowacji i Parku Technologicznym.

Próba operacji jak nauka symulacji dla pilota, hologramy, duże dane

Prof. Dariusz Dudek, profesor i kierownik Kliniki Kardiologii oraz Interwencji Sercowo – Naczyniowych (Szpital Uniwersytecki w Krakowie) i Mateusz Kierepka, prezes Zarządu, MedApp S.A., przedstawiali m.in. ideę okularów holograficznych („komputera, który nosi się na głowie”. Tego rodzaju rozwiązania mogą pomóc lekarzom uczyć się anatomii. Prof. Dudek widzi ich zastosowanie w przeprowadzaniu operacji, interwencji kardiologicznych, w nauczaniu lekarzy. Kiedyś, jak prognozuje lekarz, takie instrumenty mogą pomóc w doborze odpowiedniego rozwiązania w czasie zabiegu.

Jak mówił kardiolog, z wykorzystaniem takiego narzędzia, na podstawie obrazu anatomii pacjenta może znaleźć już wcześniej, symulując operację, właściwe rozwiązanie. Można nauczyć się operować lub przeprowadzić symulację operacji u konkretnego pacjenta.

REKLAMA

Prezentacja nowych technologii w kardiologii Prezentacja nowych technologii w kardiologii

Prof. Dudek mówił, że tego rodzaju rozwiązania powinny wzbudzić zainteresowanie w Europie, nie tylko w Polsce. Mowa była m.in. o wymianie zastawek, jak najmniej inwazyjnej, bez otwierania klatki piersiowej. Podkreślił, że technologia 3D, przy holograficznej metodzie, to już przeszłość, historia.

Mateusz Kierepka mówił, że technologia holograficzna jest zupełnie nowa. Jej zastosowanie, jak widać, to nie tylko nauczanie anatomii.

Jak stwierdził, kontakt między lekarzem i pacjentem w zakresie telemedycyny i przepływ ważnych danych ma być w czasie rzeczywistym, w celach diagnostycznych. Dlatego ważne wydaje się dla tych rozwiązań Internet 5G. To tylko niektóre z rozwiązań proponowanych przez team.

Telemedycyna

Przedstawicielem dużej firmy był Bartosz Pampuch, wiceprzewodniczący Comarch Healthcare. Mówił m.in. o rozwiązaniach pozwalających monitorować stan pacjenta na odległość. Dostępne są aparaty monitorujące np. EKG pacjenta i to pozwala czasami na ocalenie jego życia. Przypomniał o przypadku, gdy operacji kardiologicznej wymagał pacjent z Augustowa pod Suwałkami, wykryło to monitorujące go centrum iMed24 w Krakowie i kilka dni później był on już po zabiegu. Program monitorowania pacjentów "Miasto zdrowia" wdrożono m.in. w Suwałkach dzięki funduszom europejskim.

REKLAMA


Prezentacja Bartosza Pampucha z Comarch Healthcare Prezentacja Bartosza Pampucha z Comarch Healthcare

Prelegent mówił, że telemedycyna to odpowiednio zaprojektowane instrumenty do pomiaru i monitoringu (prezentował m.in. na zdjęciach specjalną kamizelkę kardiologiczną, która pomaga monitorować zaburzenia rytmu serca), ale także narzędzia pozwalające wstępnie przetworzyć olbrzymią ilość danych. W przypadku monitorowanych 24 godziny na dobę pacjentów do konsultantów medycznych powinny docierać już wyselekcjonowane informacje.

Wiceprzewodniczący firmy Comarch Healthcare opowiadał również o problemie dokumentacji medycznej. Ta, jak mówił, powinna przemieszczać się wraz z pacjentem i być dostępna w razie potrzeby. Jak stwierdził, do pracy każdy przynosi CV, tymczasem pacjenci często są takiego CV pozbawieni, przychodząc do placówki medycznej mają czystą kartę.

Jak prognozował mówca, system gromadzący i przetwarzający dane mógłby wspomóc medycynę do tego stopnia, że kiedyś być może telefony komórkowe przypominałyby pacjentowi o tym, że powinien zrobić takie a takie badanie, pomogłyby mu wyselekcjonować szpital etc.

Długopis, który przetwarza pismo lekarza na elektroniczne dane

Rafał Witkowski z firmy IC Solutions wyjaśniał, że jego firma poszukuje rozwiązań, które ułatwiają przygotowanie dokumentacji medycznej. Prezentował cyfrowy długopis - wbudowana w niego jest kamera, która rejestruje zapisane dane. Podłącza się go do komputera i mamy zdjęcie tego, co zostało napisane przez lekarza na zwykłym papierze, na formularzu, i także te same dane wpisane są w formie elektronicznej. Jak stwierdził przedsiębiorca, obecnie lekarze muszą tworzyć bardzo dużo dokumentacji medycznej. Tego rodzaju narzędzie byłoby dużym ułatwieniem, także tam, gdzie bardzo ważny jest czas, na przykład na Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych. Biznesmen prezentował także rozwiązania dotyczące elektronicznej dokumentacji z podpisem pacjenta.

REKLAMA


Cyfrowy długopis Cyfrowy długopis

Opaska, która pilnuje serca i alarmuje opiekuna

Michał Pizon z firmy SiDLY,  skoncentrował się w swojej działalności na opiece nad pacjentami z wykorzystaniem aplikacji mobilnych i telemedycyny. Systemy w opasce pozwalają na teleopiekę nad pacjentem, pozwalają wykryć, jeśli upadł, mierzą temperaturę skóry, rytm serca. Jak mówił, usługi swoje firma sprzedaje w wielu krajach świata, też m.in. w USA, w Japonii, bo w Polsce rynek jest dość wąski.  To jest też jedna z przeszkód, z którą muszą zmierzyć się firmy zajmujące się nowoczesnymi technologiami w medycyny. Oprócz tego szef firmy SiDLY wspomniał, że innym problemem były m.in. opłaty za roaming.


Prezentacja firmy SiDLY Prezentacja firmy SiDLY

Problem danych

Europosłowie pytali następnie przedsiębiorców o kwestie bezpieczeństwa danych w e-medycynie. Europoseł Zdzisław Krasnodębski zwrócił uwagę, że są to dane wrażliwe, jest też kwestia wykluczenia cyfrowego seniorów,  może zbytniego uzależnienia lekarzy od technik.

Michał Pizon z SiDLY mówił, że przesyłane dane muszą być szyfrowane i mieć ochronę przed cyberatakami.  Dyskutowano na temat przechowywania danych w chmurach i na serwerach,  i na temat ochrony urządzeń medyczynych. Jak mówił Mateusz Kierepka, bezpieczne powinny być i takie urządzenia jak rozrusznik. Dariusz Pampusz z Comarcha mówił, że bardzo ważną sprawą jest interoperacyjność różnych systemów.

Mowa była i o tym, że technologie są dość drogie – na początku można o tym pomyśleć, bo nie wszyscy są gotowi płacić. Rynek w Polsce jest na razie mały, firmy muszą kierować się za granicę.

REKLAMA

Mateusz Kierepka z MedApp zwrócił uwagę, że w Polsce część osób bardzo zdolnych, z pomysłami, nie jest w stanie dotrzeć do funduszy. Zauważył, że w USA organizowane są hackatony – jeśli ktoś  wygrywa tego rodzaju konkurs, to znajdzie się dla niego finansowanie. Wystarczy by ta osoba umiała znaleźć rozwiązanie jakiegoś problemu – mówił.

Młode duchem start-upy

W drugiej części prezentacji w Campusie Warsaw  przedstawiono projekt tłumacza języka migowego, program wsparcia start-upów i projekt dotyczący konstrukcji domów. O projekcie ekologicznego domu opowiadał Bartek Głowacki z SOLACE. Dom powstaje w błyskawicznym tempie, przyjeżdża na plac budowy w kontenerze, jest energooszczędny.

Migam Group planuje stworzenie tłumacza języka migowego online. Jak zaznaczył szef marketingu w Migam Group Paweł Potakowski na świecie są 72 miliony głuchych. Stąd projekt ma duży potencjał. Ma również oczywiście olbrzymie znaczenie społeczne.

Na koniec prezentowano TechHub - projekt, który ma stworzyć społeczność i pomóc twórcom start-upów, pracujących nad wdrożeniem software. Organizuje spotkania prawnikami, inwestorami, warsztaty, kursy, programy rozwijające biznesmenów.

REKLAMA


Młodzi przedsiębiorcy i europosłowie Młodzi przedsiębiorcy i europosłowie

Europoseł Krasnodębski: co z przegranymi?

Europoseł Zdzisław Krasnodębski powiedział, że jako socjolog m.in. zainteresowany jest, ile osób odnosi sukcesy, co się potem z nimi dzieje.

Młodzi przedsiębiorcy mówili, że porażka jest częścią procesu nauczania – i zauważano, że w Polsce ludzie po porażce chcą się gdzieś schować, na Zachodzie podchodzi się do tego inaczej, mentalność jest inna. Podkreślali też, że potrzebna jest edukacja przedsiębiorców na wczesnym etapie ich działalności, a także kształcenie młodzieży.

TechHub organizuje też „Pogrzeb start-upów”, gdzie jak żartowano, można dowiedzieć się najwięcej. Pułapek czyhających na start-upy jest naprawdę bardzo dużo. Ale, jak zauważono -  porażka to przecież też świetna okazja, by się czegoś nauczyć.

Młodzi przedsiębiorcy byli też pytani, czy starali się o środki unijne. Paweł Potakowski mówił, że na początku było trudno je uzyskać, bo trzeba przebrnąć przez sporo biurokratycznych procedur

REKLAMA

***

Agnieszka Kamińska, PolskieRadio.pl

***


 


 

REKLAMA

 

 

 

 

REKLAMA

 

 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej