21. Piknik Naukowy - atrakcje Polskiego Radia
Już dziś największa w Europie impreza plenerowa popularyzująca naukę – 21. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik, który w tym roku przebiegnie pod hasłem "Ziemia".
2017-06-03, 07:27
W sobotę 3 czerwca na Stadionie Narodowym w Warszawie będzie można podziwiać widowiskowe pokazy z niemal każdej dziedziny wiedzy. Podczas Pikniku zaprezentują się nie tylko instytucje naukowe i kulturalne z kraju i zagranicy, atrakcje dla zwiedzających przygotowało również Polskie Radio.
Podczas Pikniku działać będzie specjalne studio plenerowe Polskiego Radia, którego gośćmi będą przedstawiciele instytucji centralnych, władz miasta, naukowcy oraz wystawcy.
Powiązany Artykuł
Piknik Naukowy - dowiedz się więcej
W namiocie Jedynki „radio od kuchni” zaprezentują: Agnieszka Kunikowska, Monika Tarka, Robert Kilen i Roman Czejarek. Pojawią się popularni Matysiakowie z wyjątkowym piknikowym odcinkiem. Zaprezentują się wszystkie redakcje Programu Pierwszego. Cały dzień będzie można słuchać specjalnie przygotowanej ramówki, a na koniec pojawi się niezwykłe radiowe wydarzenie – słuchowisko „na żywo” przygotowywane przy wsparciu dyrektora Teatru Polskiego Radia – Janusza Kukuły z udziałem wszystkich chętnych, odwiedzających tegoroczny Piknik Naukowy.
Radiowa Dwójka zaprasza na spotkanie z niezwykłymi osobowościami związanymi z Programem Drugim. Znakomite postacie świata kultury, autorzy, pisarze i muzycy przybędą specjalnie, by spotkać się ze słuchaczami z okazji 80. urodzin Dwójki. Będą rozdawać autografy, podpisywać książki i płyty. Nie zabraknie również konkursów dla odwiedzających Piknik.
REKLAMA
W stoisku radiowej Trójki będzie można spotkać dziennikarzy, których pasją jest nauka, podróże lub geopolityka: Pawła Drozda, Bartka Gila, Tomasza Gorazdowskiego, Marka Niedźwieckiego, Artura Orzecha, Dariusza Rosiaka, Tomasza Rożka oraz Kubę Strzyczkowskiego. Specjalne warsztaty motoryzacyjne dla najmłodszych poprowadzi Michał Gąsiorowski.
Czwórka nada „na żywo” z Pikniku specjalne audycje (godz.15.00-17.00). Ponadto przez cały dzień, co godzinę, reporterzy Czwórki przeprowadzą relacje z miejsca akcji. Tradycyjnie na koronie Stadionu Narodowego będzie zorganizowana czwórkowa „strefa relaksu”, w której zaplanowano pokazy związane z tematem tegorocznej imprezy.
W namiocie Informacyjnej Agencji Radiowej odbędą się plenerowe warsztaty reporterskie, podczas których będzie można prześledzić proces powstawania prawdziwego radiowego materiału, od nagrania rozmowy, poprzez montaż i dodanie niezbędnych „efektów”, aż po nagranie i emisję. Każdy, kto weźmie udział w zajęciach zorganizowanych przez dziennikarzy IAR, otrzyma specjalny dyplom wraz z nagraną płytą z własnoręcznie zmontowanym radiowym dźwiękiem.
Dziennikarze Polskiego Radia 24 zapraszają do swojego namiotu, z którego nadawać będą specjalnie przygotowany „piknikowy” program. W plenerowym studiu PR 24 pojawią się wyjątkowi goście, a wszyscy odwiedzający będą mogli zgłębiać tajniki radia „na żywo”. Dziennikarze przygotują również konkursy z nagrodami.
REKLAMA
Portal Polskieradio.pl będzie przez cały dzień prowadzić streaming z Pikniku Naukowego. W materiałach filmowych, które będzie można oglądać na stronie Polskiego Radia zaprezentowane zostaną najbardziej spektakularne pokazy oraz rozmowy z odwiedzającymi. Ponadto na stoisku Portalu będzie można znaleźć specjalne kioski multimedialne, fotobudkę oraz mnóstwo ciekawych konkursów.
W sklepie Agencji Muzycznej będzie można nabyć najnowsze wydawnictwa płytowe sygnowane przez Polskie Radio, a także książki autorstwa dziennikarzy radiowych oraz popularne gadżety z logotypami wszystkich anten.
W namiocie Polskiego Radia Dzieciom będzie można spotkać popularnych autorów ulubionych dziecięcych audycji, obejrzeć występy Moniki i Kulfona oraz zespołu Oreganki.
W stoisku Centrum Edukacji Medialnej Polskiego Radia na wszystkich odwiedzających czekają atrakcje w formie pokazów i warsztatów. Będzie można wziąć udział w specjalnych ćwiczeniach oddechowych usprawniających aparat mowy oraz w zajęciach z kreatywnego i logicznego myślenia. Chętni będą mogli docenić prawdziwą „magię dźwięku” oraz dowiedzieć się wszystkiego o uwielbianych przez dzieciaki tzw. „sekretach”, które powstawały podczas podwórkowych zabaw.
REKLAMA
Archiwum Polskiego Radia zaprezentuje unikatową ekspozycję opowiadającą o początkach i złotych czasach kultowej audycji „Podwieczorek przy mikrofonie”. Będzie można zapoznać się z przedmiotami, które, na co dzień towarzyszyły twórcom audycji, oraz takimi, które dokumentują jej wieloletnią historię. Nie zabraknie również atrakcji i konkursów dla najmłodszych słuchaczy.
W namiocie Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia będzie można obserwować proces powstawania tej wyjątkowej sztuki radiowej. Chętni będą mogli stworzyć własną 2-3 minutową migawkę dźwiękową pod okiem doświadczonych reportażystów. Warsztatom towarzyszyć będą także konkursy dla najmłodszych polegające na ćwiczeniu dykcji, czytaniu z podziałem na role oraz zgadywaniu dźwięków związanych z przyrodą.
21. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik – 3 czerwca 2017 r. w godz. 11.00-20.00 na PGE Narodowym w Warszawie. Więcej informacji: pikniknaukowy.pl.
koz
REKLAMA
REKLAMA