Szczyt szefów MSZ Grupy Wyszehradzkiej w Sopocie
Dziś w Sopocie odbędzie się spotkanie ministrów spraw zagranicznych Grupy Wyszehradzkiej, państw bałtyckich i nordyckich. W sumie w wydarzeniu, którego współgospodarzami będą szefowie dyplomacji Polski i Norwegii, wezmą udział przedstawiciele 12 europejskich państw, tzw. formatu V4 i NB8.
2017-05-30, 06:46
- Uczestnicy spotkania będą dyskutować nad intensyfikacją współpracy w obszarach bezpieczeństwa, polityki wschodniej i przyszłości Unii Europejskiej w kontekście Brexitu i jego wpływu na przyszły instytucjonalny kształt Wspólnoty - powiedział IAR Jakub Wawrzyniak, dyrektor biura rzecznika prasowego MSZ. Tematami rozmów ministrów będą także regionalne projekty energetyczne i infrastrukturalne. Spotkanie w rozszerzonym formacie poprzedzi narada koordynacyjna ministrów z Grupy Wyszehradzkiej.
Szef polskiej dyplomacji Witold Waszczykowski odbędzie bilateralne spotkanie ze współgospodarzem spotkania - ministrem spraw zagranicznych Norwegii Borge Brende. Ministrowie omówią kwestie dwustronne, w tym także współpracę energetyczną. Po lutowym spotkaniu obu szefów dyplomacji w Warszawie, Witold Waszczykowski mówił, że Polskę i Norwegię łączy projekt połączenia gazowego Baltic Pipe. Warszawa liczy, że za 5-6 lat połączy ono systemy gazowe Polski i Danii. To część koncepcji Korytarza Północnego, który ma umożliwić przesył złóż gazu znajdujących się na szelfie norweskim na polskie wybrzeże. Zainteresowanie tym projektem deklarowała także Norwegia. Na zakończenie sopockiego spotkania, Witold Waszczykowski i Borge Brende wezmą udział we wspólnej konferencji prasowej.
Jak informuje szef biura rzecznika MSZ, Witold Waszczykowski odbędzie również konsultacje dwustronne z szefem fińskiej dyplomacji Timo Soinim. Ministrowie będą rozmawiać o współpracy w zakresie polityki wschodniej i bezpieczeństwa. Obaj szefowie dyplomacji mają też podkreślić wolę kontynuowania wzmocnionej współpracy polsko-fińskiej, zainicjowanej w grudniu 2011 roku. Tematem dyskusji polityków będzie też współpraca w ramach Rady Państw Morza Bałtyckiego oraz kończące się przewodnictwo Polski w Grupie Wyszehradzkiej i Finlandii w Radzie Arktycznej.
W sopockim spotkaniu wezmą udział szefowie dyplomacji Polski, Norwegii, Finlandii, Węgier, Litwy, Łotwy, Estonii i Islandii. Czechy, Słowacja i Dania będą reprezentowane przez wiceministrów lub sekretarzy stanu. Natomiast przedstawicielką szwedzkiego MSZ będzie dyrektor generalna ds. politycznych.
REKLAMA
dad
REKLAMA