Spór o Kuryle. Japonia wysyła ekspertów na Sachalin
Rząd Japonii wysłał na Sachalin grupę ekspertów do współpracy z Rosją w sprawie Kurylów - wysp, których przynależność terytorialna od końca drugiej wojny światowej pozostaje powodem sporów między Tokio a Moskwą.
2017-05-31, 09:19
Wizyta ekspertów, która potrwa do czwartku ma być wstępem do wspólnych badań japońsko-rosyjskich przewidzianych na czerwiec.
Grupa 30 przedstawicieli sektora rządowego i prywatnego - specjaliści od rybołówstwa, turystyki i służby zdrowia pod kierownictwem specjalnego doradcy premiera Eiichiego Hasegawy w środę ma spotkać się z gubernatorem regionu, by porozmawiać o sposobach przeprowadzenia badań nad jak najlepszym wykorzystaniem spornych terenów.
Sachalin został wybrany nieprzypadkowo jako miejsce wizyty, ponieważ to jemu podlegają administracyjnie Kuryle.
Nowe rozdanie na linni Tokio-Moskwa?
Obserwatorzy przypominają, że od kilku miesięcy rząd premiera Japonii Shinzo Abego dąży do wypracowania nowych relacji z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Przez długi czas od nałożenia sankcji na Moskwę za aneksję Krymu Abe był jedynym spośród przywódców państw G7, który nie przestał spotykać się z rosyjskim prezydentem. W grudniu 2016 roku podczas wizyty Putina w Japonii uzgodniono powrót do negocjacji w sprawie przynależności Kurylów.
Na sporne terytorium składa się ok. 30 większych wysp oraz liczne wysepki i skały. Po kapitulacji Japonii w II wojnie światowej archipelag został przejęty przez ZSRR. W latach 1947-1949 japońska ludność czterech głównych wysp, licząca przed wojną 17 tys. osób, została wysiedlona do Japonii.
Japonia i Rosja toczą spór o cztery duże wyspy archipelagu - Iturup, Kunaszyr, Szykotan i Habomai (japońskie nazwy: Etorofu, Kunashiri, Shikotan oraz Habomai), które Tokio nazywa Terytoriami Północnymi, a Moskwa - Kurylami Południowymi. W 2006 roku Putin zaproponował władzom Japonii przekazanie dwóch mniejszych wysp, Szykotanu i Habomai, jednak Tokio nie przystało na tę ofertę, domagając się wszystkich czterech. Spór o Kuryle od dekad kładzie się cieniem na stosunkach między oboma krajami.
koz
REKLAMA