95 urodziny Wiesława Michnikowskiego. Życzenia od prezydenta
Jest pan aktorem wszechstronnym, o niepowtarzalnym stylu i znakomitym wyczuciu słowa. Dla milionów Polaków pozostaje Pan arcymistrzem sceny kabaretowej - napisał prezydent Andrzej Duda w liście do Wiesława Michnikowskiego, który w sobotę obchodzi 95 urodziny.
2017-06-03, 19:16
List opublikowano na oficjalnej stronie prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.
"Z okazji jubileuszu Pańskich urodzin proszę przyjąć serdeczne gratulacje i najlepsze życzenia. Pragnę przekazać Panu słowa szacunku i uznania, dziękując za Pana wielki wkład w rozwój polskiej kultury" - napisał prezydent.
Prezydent Andrzej Duda Charakterystyczne prowadzenie roli, perfekcja wykonania, oryginalność sprawiły, że Pana pojawienie się na scenie, ekranie czy udział w słuchowisku zawsze miało odrębny walor
Andrzej Duda podkreślił w liście, że Wiesław Michnikowski "jest aktorem wszechstronnym, o niepowtarzalnym stylu i znakomitym wyczuciu słowa". "Charakterystyczne prowadzenie roli, perfekcja wykonania, oryginalność sprawiły, że Pana pojawienie się na scenie, ekranie czy udział w słuchowisku zawsze miało odrębny walor" - zaznaczył prezydent.
REKLAMA
Dodał, że dla "milionów Polaków pozostanie arcymistrzem sceny kabaretowej". "Bohaterowie Pana piosenek dzielili się własnymi troskami, opowiadali o swoich małych dramatach, które wzruszały, bo były prawdziwe. Z pozoru błahe, dobrze znane dylematy, dzięki Pana interpretacjom, urastały do kwestii najistotniejszych. Bez względu na to, czy kanwę stanowiło wspomnienie odchodzącego lata czy przemijające uczucie, w Pana kreacjach każda postać i każdy problem zasługiwały na docenienie i uwagę" - napisał Andrzej Duda.
Prezydent zaznaczył, że Wiesław Michnikowski w granych przez siebie rolach, potrafił "wyważyć powagę i humor". "Jestem przekonany, że właśnie ta wyjątkowa umiejętność świadczy o wielkości pańskiego aktorstwa" - podkreślił.
"Serdecznie gratuluję Panu pięknego jubileuszu, życząc dobrego zdrowia, wielu sił oraz wszelkiej pomyślności" - zakończył list prezydent.
Michnikowski urodził się 3 czerwca 1922 roku w Warszawie. W 1946 roku zdał aktorski egzamin eksternistyczny i ukończył Szkołę Dramatyczną Karola Borowskiego w Lublinie.
REKLAMA
Na przełomie lat 50. i 60. był jedną z czołowych gwiazd telewizyjnego Kabaretu Starszych Panów, co tłumaczyło kilkuletnią nieobecność na wielkim ekranie.
Prezydent Andrzej Duda Serdecznie gratuluję Panu pięknego jubileuszu, życząc dobrego zdrowia, wielu sił oraz wszelkiej pomyślności
Do filmu powrócił rolą w komedii dla dzieci "I ty zostaniesz Indianinem" (1962). W kolejnych latach pojawił się w komedii muzycznej Stanisława Barei "Żona dla Australijczyka" (1963) i w filmie Kazimierza Kutza "Upał" (1964), będącym ekranową kontynuacją Kabaretu Starszych Panów. W 1966 roku ponownie spotkał się Bareją na planie komedii "Małżeństwo z rozsądku.
W latach 60. Michnikowski sporo grał w serialach telewizyjnych - wystąpił m.in. w "Wojnie domowej" Jerzego Gruzy (1965), "Klubie profesora Tutki" Andrzeja Kondratiuka (1968), "Czterech pancernych i psie" (1969-70). W 1970 roku ponownie spotkał się z Gruzą na planie komedii "Dzięcioł" z Wiesławem Gołasem.
Jedną z najsłynniejszych produkcji filmowych z udziałem aktora była komedia muzyczna "Hallo Szpicbródka, czyli ostatni występ króla kasiarzy" (1978) Janusza Rzeszewskiego i Mieczysława Jahody.
REKLAMA
Rok 1983 to jedna z najsłynniejszych filmowych kreacji Michnikowskiego - kobieca rola Jej Ekscelencji w głośnej komedii Juliusza Machulskiego "Seksmisja".
Popularność przyniosły mu także role w Teatrze Polskiego Radia i Telewizji, za co otrzymał Wielką Nagrodę Festiwalu "Dwa Teatry"; został też odznaczony m.in. złotym medalem Gloria Artis i Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski(1979).
pp/PAP/IAR
REKLAMA