Muzeum Polaków Ratujących Żydów będzie współprowadzone przez MKiDN

Od 30 czerwca br. Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej k. Łańcuta na Podkarpaciu będzie współprowadzone przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W piątek podpisano umowę w tej sprawie.

2017-06-23, 15:31

Muzeum Polaków Ratujących Żydów będzie współprowadzone przez MKiDN

Umowę w siedzibie muzeum w Markowej podpisali wicepremier, minister ultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński, marszałek woj. podkarpackiego Władysław Ortyl i wicemarszałek Bogdan Romaniuk.

- Nikt nie może mieć żadnych wątpliwości, jak bardzo potrzebne było i jest to muzeum. Ta niewielka przecież, odpowiadająca prostocie i skromności bohaterów, o których opowiada, instytucja kultury stała się bardzo ważnym, bardzo wyraźnie brzmiącym polskim głosem sprzeciwu wobec wszelkiej agresji i zbrodni, dla której pożywkę stanowią różnego rodzaju uprzedzenia narodowościowe, rasowe czy religijne. Głos ten, głos Polski jest tym silniejszy iż poparty krwawą ofiarą rodziny Ulmów i wielu innych Polaków, którzy starali się ratować Żydów z narażeniem życia własnego i swoich rodzin – mówił w czasie uroczystości wicepremier Gliński.

Pamięć i szacunek

Podkreślił, że wszyscy bez względu na narodowość, poglądy, wyznanie "winni jesteśmy im pamięć i najwyższy szacunek". Ponadto ciąży na nas też zobowiązanie do upamiętniania "tych zwykłych, a przecież tak heroicznych, krańcowo heroicznych ludzkich wyborów w czasach pogardy, w czasach najwyższej próby ludzkich postaw i wartości" – mówił. - Winni jesteśmy pamiętać, by oddawać hołd ofiarom i bohaterom, ale także, by wiedzieć kim jesteśmy teraz i jak powinniśmy żyć według jakich wartości - dodał.

Jak mówił, jest to kwestia naszej tożsamości i naszej przyszłości oraz i szansy na szczęśliwe i dobre życie wspólnoty. Zapewnił jednocześnie, że "póki Polska będzie suwerenna i polskie władze będą suwerenne nikt nam w tym nie będzie przeszkadzał". Podkreślił, że polski rząd będzie dalej budował i współtworzył ważne dla polskiej pamięci, tożsamości i dla polskiej teraźniejszości muzea.

REKLAMA

Finansowe wsparcie

Umowa będzie obowiązywać od 30 czerwca 2017 r. do 31 grudnia 2027 r. W jej ramach minister zapewni dotację dla muzeum w wysokości 1 mln zł rocznie, natomiast województwo - 50 tys. zł. Muzeum będzie mogło też otrzymywać dodatkowe środki finansowe od obu organizatorów na wydatki bieżące i majątkowe.

Placówka została otwarta w marcu 2016 r. Od momentu obowiązywania umowy muzeum stanie się placówką suwerenną, do tej pory działa bowiem jako oddział Muzeum-Zamku w Łańcucie. Muzeum upamiętnia Polaków, którzy podczas niemieckiej okupacji, ryzykując życie, próbowali uratować lub uratowali Żydów. Jest pierwszą placówką muzealną w Polsce upamiętniającą Polaków ratujących Żydów podczas II wojny światowej.

fc

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej