Marek Kuchciński przekazał Węgrom prezydencję w Grupie Wyszehradzkiej
Marszałek Sejmu Marek Kuchciński symbolicznie przekazał w czwartek przewodniczącemu Zgromadzenia Narodowego Węgier Laszlo Koeverowi prezydencję w Grupie Wyszehradzkiej w wymiarze parlamentarnym.
2017-06-29, 16:20
Posłuchaj
- Nasza współpraca wyraża się w przesłaniu, które od wielu, wielu wieków powtarzamy - zjednoczeni w różnorodności - podkreślił Marek Kuchciński podczas uroczystości w Zamku Królewskim w Krakowie.
Jego zdaniem rośnie znaczenie krajów Europy Środkowej na naszym kontynencie. - Naszą wizją wspólnej, zjednoczonej Europy, Unii Europejskiej, jest Europa solidarnych państw, Europa ojczyzn - wskazał marszałek Sejmu. Jak ocenił, fundamentem Europy są równe, wolne i suwerenne narody.
Podsumowując polską prezydencję w V4 Kuchciński powiedział, że "były to czasy bardzo intensywnej współpracy, ale również czasy otwarcia na nowe obszary współpracy".
- Omawialiśmy wiele spraw związanych ze wzmocnieniem współpracy parlamentów czterech państw, a także sprawy, którymi zajmuje się UE i które z naszej perspektywy są najważniejszymi problemami Unii - wskazał marszałek.
Wymienił wydarzenia ostatniego roku, które wzmocniły współpracę wyszehradzką. - We wszystkich przedsięwzięciach zawsze mogliśmy liczyć na węgierskich przyjaciół - zaznaczył.
Marszałek przekazał przewodniczącemu Laszlo Koeverowi Dzwon Parlamentarnej Prezydencji Wyszehradzkiej. - Niech jego czysty dźwięk towarzyszy sukcesom kolejnej prezydencji - oznajmił.
"Czwórka Wyszehradzka łączy"
Koever ocenił, że okres prezydencji węgierskiej będzie pełen wyzwań. Jego zdaniem Grupa Wyszehradzka przyczynia się do stabilizacji i wzrostu Europy. - Czwórka Wyszehradzka łączy - zaznaczył przewodniczący węgierskiego Zgromadzenia Narodowego.
Jak zauważył, rok temu Polska przejęła prezydencję w ważnym okresie, kiedy Wielka Brytania zadecydowała o wyjściu z Unii Europejskiej i w czasie kryzysu migracyjnego. Według niego problemy w Europie wynikają z "powolności procesów decyzyjnych UE i nieskutecznej decyzyjności".
Stwierdził też, że Polacy w czasie prezydencji w V4 wzmocnili współpracę pomiędzy parlamentami członków Grupy Wyszehradzkiej, co przyczyniło się np. do rozwoju transportu, infrastruktury energetycznej, digitalizacji, innowacyjności.
- Chyba jednak największy sukces prezydencja polska odniosła w tym, że udało się wypracować wspólne stanowiska V4 w debatach europejskich - podkreślił. Jako dowód na to podał wnioski płynące ze szczytu UE w Rzymie.
Według Koevera presja na V4 ze strony UE może skutkować osłabieniem poczucia wspólnoty w Grupie. Jak wyjaśnił, celem węgierskiej prezydencji będzie więc zachowanie i wzmacnianie wspólnoty Grupy Wyszehradzkiej.
- V4 będzie też dążyła do przybliżenia do Europy zachodnich Bałkanów i do pracy na rzecz partnerstwa wschodniego - dodał.
REKLAMA
***
1 lipca 2016 roku Polska po raz piąty objęła prezydencję w Grupie Wyszehradzkiej - regionalnym forum współpracy Polski z Czechami, Słowacją i Węgrami. Roczny okres przewodniczenia Polski w V4 Polski zakończy się z końcem czerwca.
kk
REKLAMA